Waloryzacja emerytur i rent 2020 już pewna! Podwyżki dla emerytów z podpisem prezydenta Dudy

2020-02-14 12:55 ŁT
Łódzkie. Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Lututowie
Autor: Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Waloryzacja emerytur 2020. Emeryci i renciści mogą już spać spokojnie. Tegoroczna rekordowo wysoka waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych jest już potwierdzona. Jednocześnie podpis prezydenta Andrzeja Dudy na nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), zapewnia wzrost najniższego świadczenia z ZUS.

Waloryzacja emerytur 2020
Emerytury i renty od marca 2020 r. wzrosną o co najmniej 70 zł brutto miesięcznie. O taką kwotę zwiększą się świadczenia do wysokości 1966,29 zł. Z kolei powyżej tego progu emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc. To efekt podpisanej przez prezydenta RP noweli dotyczącej waloryzacji emerytur i rent. Tegoroczna podwyżkach dla seniorów to koszt około 9,2 miliarda złotych. Kiedy seniorzy dostaną wyższe, zwaloryzowane świadczenie emerytalno-rentowe? Wpływy nowych rent i emerytur ZUS, jak co roku, zaplanował na marzec br.

SPRAWDŹ TEŻ: Szokująca podwyżka dla Antoniego Macierewicza. Nie uwierzysz, ile dostanie emerytury

Wzrost najniższych emerytur
Wysokość najniższego świadczenia z ZUS została podniesiona do 1200 zł brutto. najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosną do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł (wzrost z 825 zł). Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

ZOBACZ TAKŻE: Waloryzacja 2020. Emeryci dostaną premię! Sprawdź, o ile wzrosną dodatki do emerytur

Trzynastki dla emerytów 2020
Warto pamiętać, że to nie jedyne wsparcie dla emerytów i rencistów w tym roku. Rząd, podobnie jak na wiosnę 2019, także i teraz przygotował program Emerytura plus, czyli trzynaste emerytury i renty. Póki co projekt trzynastek dla emerytów i rencistów z poprawkami Senatu wrócił do Sejmu, wszystko wskazuje na to, że posłowie przegłosują sprawę Emerytury plus i ta, zgodnie z zapowiedziami, trafi na konta świadczeniobiorców w kwietniu i maju 2019 roku.

Najnowsze