Jacek Sasin, Donald Tusk

i

Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express; Artur Hojny / Super Express Jacek Sasin, Donald Tusk

Inwestycja PGE

Wicepremier Sasin o zakupie PKP Energetyka: "Naprawiamy błędy ekipy Donalda Tuska"

2022-12-28 15:48

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin skomentował zakup PKPE Holding przez PGE. "Jesteśmy świadkami kluczowej transakcji: Grupa PGE nabyła PKP Energetyka. To duży sukces. Strategiczne podmioty wracają w ręce państwa" - powiedział w środę wicepremier.

Polska Grupa Energetyczna poinformowała w środę, że za 1 mld 913 mln zł kupuje 100 proc. udziałów PKPE Holding, który kontroluje m.in. spółkę PKP Energetyka. W środę na transakcję zgodę wyraziła Rada Nadzorcza PGE.

Jacek Sasin o inwestycji PGE. "Naprawiamy błędy ekipy Donalda Tuska"

"Naprawiamy błędy ekipy Donalda Tuska. Strategiczne podmioty wracają w ręce państwa. Od 7 lat repolonizujemy kluczowe spółki, wzmacniamy polską gospodarkę i bezpieczeństwo. Dzisiaj jesteśmy świadkami kluczowej transakcji. Grupa PGE nabyła PKP Energetyka. Duży sukces" - napisał w środę Sasin na Twitterze.

PKP Energetyka to spółka sprzedająca i dostarczająca energię klientom trakcyjnym i biznesowym.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Grupę Energetyczną zarząd spółki podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez PGE od Edison Holdings udziałów PKPE Holding oraz na zawarcie przez PGE z Edison Holdings przedwstępnej umowy sprzedaży 100 proc. udziałów PKPE Holding za ok. 1 mld 913 mln zł. Cena została określona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa ustaloną na 31 marca 2022 r. w wysokości ok. 5 mld 944 mln zł - podano w komunikacie.

Dodano, że finalizacja transakcji planowana jest 3 kwietnia 2023 r., a płatność za udziały w dniu jej zamknięcia.

KE wyraziła zgodę na przejęcie PKP Energetyki przez CVC Capital Partners

Pod koniec września 2015 r. ówczesny prezes PKP SA Jakub Karnowski informował, że została podpisana umowa sprzedaży PKP Energetyka z głównym nabywcą Funduszem CVC. Ustalona cena wyniosła 1 mld 965 mln zł, co po korekcie o dług spółki dało 1,41 mld zł. We wrześniu 2015 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie PKP Energetyki przez CVC Capital Partners.

PKP Energetyka była wówczas czwartym największym sprzedawcą energii w Polsce i największym nieposiadającym własnych mocy wytwórczych. Spółka odpowiadała za 5,3 proc. krajowej sprzedaży energii do odbiorców.

Sonda
Jak oceniasz pracę Jacka Sasina?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek

PiS traktuje publiczne pieniądze jak PRYWATNY BANKOMAT?

Europoseł Lewicy ostro o partii Kaczyńskiego! POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Najnowsze