Większość Polaków nie wyjedzie na wakacje. Wiemy dlaczego [INFOGRAFIKA]

2018-06-13 7:50 Oprac. GC
Tyle Polacy wydają na wakacje
Autor: Shutterstock Tyle Polacy wydają na wakacje

56 proc. Polaków nie stać na to, aby wyjechać na wakacje – wynika z najnowszego badania Providenta. Trudna sytuacja finansowa to jednak nie jedyny powód, przez który większość naszych rodaków tego lata zostanie w domach. Niemal co dziesiąty badany ma trudności z wzięciem urlopu w pracy, planuje remont lub ciążą na nim obowiązki rodzinne.

Według danych Providenta, mniej niż połowa Polaków (42 proc.) przyznaje, że planuje wyjazdy wakacyjne. 38 proc. badanych planuje urlop nie dłuższy niż dwa tygodnie, a jedynie 5 proc. respondentów będzie mogło cieszyć się beztroską powyżej 14 dni. Są to głównie osoby młode, do 24. roku życia. Jednak nie wszyscy z nas gdzieś wyjadą. Wypoczynku w planach nie mają głównie osoby starsze i w wieku  40-59 lat, a także osoby w gorszej sytuacji finansowej i często o niższym wykształceniu.

Główny powód pozostawania w domu to trudności finansowe – tak deklaruje 56 proc. badanych. Co ciekawe, nie jest to powód wymieniany tylko przez jedną, homogeniczną grupę wiekową czy ekonomiczną. Tylko nieco częściej deklarowany jest wśród osób samotnych lub posiadających jedno dziecko, a także seniorów – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

– Niestety, aż co piąta osoba nie będzie mogła zażyć letniego odpoczynku z powodów zdrowotnych. A część z nas po prostu nie odczuwa takiej potrzeby, tak deklarują zwłaszcza seniorzy. To nie jedyne powody - niemal co dziesiąty badany ma trudności z wzięciem urlopu w pracy, planuje remont lub ciążą na nim obowiązki rodzinne, uniemożliwiające mu skorzystanie z letniej aury – dodaje ekspert.

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Wyjazdy wakacyjne to spory wydatek i niemałe obciążenie dla większości budżetów domowych. Mimo dość dobrej kondycji finansowej Polaków, w tym sezonie zamierzamy wydać mniej na letnie wypady niż przed rokiem. 40 proc. Polaków wyda na ten cel średnio 2732 zł. Największe wydatki poniosą rodziny z dziećmi – średnio 3000 zł, a najmniej seniorzy i osoby wychowujące samotnie jedno dziecko – średnio 1100 zł.

By udźwignąć ciężar takiego wydatku, co drugi Polak musi odpowiednio wcześniej zacząć odkładać środki na urlop. Blisko połowa badanych zaczyna oszczędzać pół roku przed zaplanowanym wyjazdem, 41 proc. już rok wcześniej, a tylko co czwarty Polak przyznaje, że pokryje koszty z bieżących dochodów bez konieczności odkładania. Najmłodsi respondenci, do 24 roku życia,  mogą się jeszcze cieszyć finansowaniem wakacji przez rodziców. Co warte  podkreślenia, w grupie osób tzw. sponsorowanych, poza młodymi, zaczynają pojawiać się także seniorzy, o wypoczynek których zadba ktoś z bliskich osób.

– Wielu z nas jest przekonanych, że na wakacje muszą oszczędzać ludzie mniej zamożni, którym trudno jest pokryć koszty wyjazdu z bieżącej pensji. A jednak, co interesujące i zaskakujące, to właśnie osoby zamożne oszczędzają najczęściej na wyjazd, zaś osoby o niższych dochodach starają się pokrywać koszty związane z wyjazdami letnimi z bieżących  dochodów. Może się to wiązać z bardziej aspiracyjnym celem podróży wśród osób zamożniejszych, np. w egzotyczne miejsca bądź oczekiwanym wyższym standardem samego wypoczynku – podkreśla Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne

W kierunkach wakacyjnych dominuje polskie morze – wybiera go 34 proc. badanych, a zdecydowaną większość stanowią rodziny. Single preferują wyjazdy zagraniczne. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się polskie góry - 23 proc. oraz agroturystyka 14 proc. Nadal najmniej atrakcyjne są dla Polaków Mazury, na które wskazało jedynie 8 proc. respondentów (to o 1 pkt. proc. więcej niż przed rokiem).

Najnowsze