Pranie tkanin

i

Autor: gettyimages Koronawirus przestaje być aktywny w temperaturze 60 stopni Celsjusza

Wielki test proszków do prania! Sprawdzili, który najlepiej pierze. Wynik zaskakuje?

2020-10-12 15:54

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ( UOKiK) sprawdził jakość proszków do prania tkanin kolorowych. Przeprowadzono 290 testów i otrzymano 7 450 wyników. Badanie konsumenckie sprawdzało jakość 10 proszków. Zobacz, jak poradziły sobie z usuwaniem plam czy ochroną kolorów. Zwycięzca wygrał zdecydowanie.

Do koloru, uniwersalny, o zapachu tropików, z odplamiaczem, a może dodatkowo z płynem do płukania? Wybór odpowiedniego proszku do prania może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto skorzystać z pomocy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który opublikował wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych.

ZOBACZ KONIECZNIE: Iga Świątek wygrała French Open. Ile kosztowało jej wychowanie? [ZDJĘCIA]

Do badań wytypowano 10 proszków do koloru na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa. Były kupowane w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Proszki przeszły w sumie 290 testów, podczas których uzyskano 7 450 różnych wyników cząstkowych.

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń. Oceniano też, czy proszki utrzymują intensywność koloru i czy chronią biel (czyli jeśli pierzemy biało-czarny koc, to czy jasny kolor pozostanie bez zmian), a ponadto czy ich stosowanie nie pogarsza wytrzymałości pranych tkanin.

Zobacz, który proszek okazał się najlepszy?

Skuteczność usuwania plam jest uzależniona głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Persil Color (najlepiej usunął 7 z 15 rodzajów plam, najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Warto podkreślić, że żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw.

Wpływ proszków na utrzymanie kolorów jest porównywalny, ale najlepiej sprawdziły się w tej kategorii Dosia i Surf. Wszystkie proszki dobrze chronią biel w tkaninach sztucznych przed wybarwieniem i uniemożliwiają jej zafarbowanie przez inne kolorowe ubrania. Gorzej wypadają przy praniu tkanin naturalnych i tu występują między nimi większe rozbieżności. Najskuteczniej biel chronią Persil Color i Rex. Tkaniny po praniu nie zmieniły wytrzymałości – niezależnie od proszku, a masa każdego proszku jest zgodna z deklaracją na opakowaniu.

Na podstawie badań laboratoryjnych oceniono ogólną jakość proszków. Trzem parametrom przypisaliśmy określone wartości: 70 proc. – usuwanie plam, 20 proc. - utrzymanie kolorów, 10 proc. – zabarwienie. W ten sposób utworzyliśmy ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajął Persil Color, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejne w rankingu znalazły się Bryza Lanza, Rex, Vizir i Filip, otrzymując 3 gwiazdki.

Zobacz też: GIGA promocje w Biedronce. Masło za 3 złote, łosoś za 4 złote i boczek za złotówkę

Protest antycovidowców w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze