Iga Świątek_1_PUBL

i

Autor: AP Iga Świątek

Iga Świątek wygrała French Open. Ile kosztowało jej wychowanie? [ZDJĘCIA]

2020-10-12 17:16

Iga Świątek została pierwszą Polką, która wygrała French Open na kortach Rolanda Garrosa. Droga na szczyt jednak kosztuje wiele, nie tylko pracy, ale również pieniędzy. Mimo wysokiej wygranej Igi, szacowanej na ponad 7 milionów zł, jej rodzice najpierw musieli zainwestować fortunę. Ile kosztowało wychowanie gwiazdy tenisa?

Iga Świątek rozbiła bank. 19-latka w sobotę wygrała turniej French Open i jako pierwsza w historii tenisistka z Polski zdobyła wielkoszlemowy tytuł w singlu. Tenisistka za udział w paryskim turnieju zarobiła 1 655 303 euro. Chociaż w tym roku pula nagród jest niższa, to zarobki i tak robią wrażenie. Na ten sukces Polka zapracowała sobie wieloma wyrzeczeniami, ale aby go osiągnąć, jej rodzice musieli wcześniej zainwestować naprawdę duże pieniądze. Okazuje się bowiem, że w Polsce tenis ziemny jest drogim sportem, a system szkolenia mocno kuleje.

ZOBACZ TEŻ: Cmentarze będą zamknięte 1 listopada? Wiele firm może tego nie przetrwać

Iga Świątek tenisem zajmuje się niemal przez całe swoje życie. Naukę rozpoczęła w wieku czterech lat. To wtedy także rozpoczęło się finansowanie jej kariery. Jak podaje businessinsider.com.pl, powołując się na dane British Lawn Tennis Association, koszt szkolenia gry w tenisa, osoby w wieku pięciu lat do czasu ukończenia 18 roku życia, to około 385 tys. dol., czyli około 1 mln 460 tys. zł. Z kolei 10 lat temu U.S. Tennis Association oszacowało, że dalsza gra na poziomie wysoko konkurencyjnego i profesjonalnego zawodnika kosztuje rocznie ponad 140 tys. dol., czyli około 531 tys. zł. Jeszcze kilka lat temu nasza tenisistka mogła przerwać karierę z uwagi na trudną sytuację finansową. W jednym z wywiadów Tomasz Świątek, ojciec Igi przyznał, że znalezienie sponsora dla 13-latki jest bardzo trudne. Dlatego też, w 2016 roku rodzice Igi zdecydowali się na współpracę z agencją Warsaw Sports Group. Zespół opłacił pensję trenera, specjalistki ds. przygotowania fizycznego i psychologa sportowego. WSG finansowało również wynajem kortów, organizację wyjazdów, dietę i szkołę. W zamian agencja otrzymywała prowizję z pieniędzy zarobionych na korcie przez Igę. Chwilę przed 18. urodzinami tenisistki, jej ojciec zdecydował o rozwiązaniu kontraktu z Warsaw Sports Group.

SPRAWDŹ TAKŻE: Wielki test proszków do prania ! Sprawdź, który najlepiej pierze kolorowe tkaniny

Najnowsze