Rosyjscy oligarchowie WŚCIEKLI przez sankcje! Mają dość Putina? Wojna jest tragedią

i

Autor: AP/SUPER EXPRESS; WIKIPEDIA Rosyjscy oligarchowie WŚCIEKLI przez sankcje! Mają dość Putina? "Wojna jest tragedią"

Rosyjscy oligarchowie stracili majątek o wartości 1 mld euro! Izrael udziela im schronienia

2022-03-17 11:35

Prawie miliard euro wynosi wartość majątku rosyjskich oligarchów skonfiskowanego dotąd we Włoszech przez Gwardię Finansową w związku z objęciem ich sankcjami UE - podaje tygodnik „Panorama”. Rosjanie mają nie tylko jachty i wille, ale także winnice, hotele, plaże i udziały w wielkich firmach. Duża część gospodarki związanej z dobrami luksusowymi we Włoszech utrzymuje się z pieniędzy oligarchów, którzy zainwestowali je w tym kraju i w nim je również wydają - zauważa tygodnik. Tymczasem Izrael przyjmuje oligarchów, uchyla się od nakładania jakichkolwiek sankcji, a Zachód nie reaguje.

Wojna w Ukrainie

Tygodnik donosi, że oligarchowie upodobali sobie między innymi Sardynię. To tam znajdują się skonfiskowane w tych dniach wille miliardera, przyjaciela prezydenta Władimira Putina- Aliszera Usmanowa, w tym ogromna posiadłość warta 17 milionów euro. Wcześniej otrzymał honorowe obywatelstwo miejscowości Arzachena na wyspie. Rosyjscy miliarderzy- wymienia pismo- mają majątki w Toskanii, na wzgórzach w Wenecji Euganejskiej, gdzie produkuje się Prosecco, w górskim kurorcie Cortina d’Ampezzo. To jeden wielki labirynt, który teraz rozpracowuje włoska policja finansowa ustalając, co jeszcze należy do objętych sankcjami „magnatów” biznesu.

Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: Zachód nie ma innej broni niż sankcje

Podczas gdy niektóre kraje unijne wraz z USA i Wielką Brytanią starają się "coś zrobić", to Izrael staje się bezpieczną przystanią dla rosyjskich oligarchów, a Zachód milczy, zamiast protestować. Wirtualna Polska niedawno informowała, powołując się na  "The Times of Israel", że czternaście prywatnych samolotów oligarchów wylądowało na lotnisku z Tel Awiwie. Połowa z nich zaczęła swoją podróż w Turcji. Potem wszystkie wyleciały z Sankt Petersburga i Moskwy.

Czytaj również: Jad Waszem broni Abramowicza przed sankcjami. Złote wizy chronią oligarchów

W jednym z samolotów był Roman Abramowicz właściciel klubu piłkarskiego, który w niejasnych okolicznościach otrzymał obywatelstwo izraelskie. Jak informowała niedawno gazeta.pl, policja w Porto zatrzymała rabina, który pomagał Romanowi Abramowiczowi w zdobyciu portugalskiego obywatelstwa. W zależności od wyników śledztwa decyzja o przyznaniu bogaczowi dokumentów może zostać cofnięta.

Dlaczego rosyjscy oligarchowie udali się do Izraela? Ten kraj od początku wojny uchyla się od nałożenia sankcji, co uczyniła zdecydowana większość europejskich państw. Jedną z sankcji jest zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów- czytamy na portalu. Sankcje miały sprawić, że ucierpią m.in. oligarchowie, przez co zaczną wywierać presję na Władimirze Putinie, aby ten zakończył wojnę w Ukrainie. Bogacze jednak zaczęli wykorzystać bierność Izraela i być może tam znajdą schronie do momentu, aż wrócą dla nich lepsze czasy.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze