Wnioski o 500 plus i 300 plus trzeba składać raz na rok. Można to zrobić każdego dnia, bez wychodzenia z domu przez systemy bankowości elektroniczną następujących instytucji: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze. Możliwość składania wniosku będzie dostępna niebawem również w Banku BGŻ BNP Paribas.
Jak złożyć wniosek?
Przykładowo, klienci PKO oraz Inteligo, którzy ubiegają się o świadczenie wychowawcze, mają możliwość skorzystania z serwisu iPKO. Za pośrednictwem serwisu transakcyjnego wypełnią wymagane pola w formularzu, przy czym częściowo zrobi to za nich system. Jeżeli będzie wymagane dodanie odpowiednich załączników, również zrobią to online. Podane przez rodziców czy opiekunów dane zostaną przekazane do systemu administracji publicznej emp@tia.
Wypełnienie wniosku przez system bankowości elektronicznej zajmuje zaledwie kilka minut. Jednak w przypadku wniosku o 500 plus niezbędne może być przygotowanie dodatkowych załączników. W zależności od tego, w jakiej sytuacji znajduje się rodzina, która stara się o świadczenie wychowawcze, trzeba będzie załączyć w wersji elektronicznej dokumenty potwierdzające dochody rodziny czy sytuację formalno-prawną. W nowych wnioskach o 500 zł na dziecko zmieniają się zasady związane z dodawaniem załączników. Trzeba je załączyć w dwóch przypadkach:
- jeżeli członek rodziny, która składa wniosek, pobiera dochody opodatkowane w formie ryczałtu bądź karty podatkowej,
- jeżeli rodzic lub opiekun dziecka pobiera alimenty na dziecko (wówczas należy dołączyć kopię dokumentów potwierdzających pobieranie tych świadczeń oraz ich wysokość).
Jak wypełnić wniosek online za pośrednictwem banku?
1. Zaloguj się do serwisu transakcyjnego, z którego korzystasz, np. iPKO.
2. Wybierz interesujący cię formularz.
3. Część pól będzie już wypełniona, pozostałe uzupełnij osobiście.
4. Dołącz wymagane dokumenty w wersji elektronicznej w formacie pdf, jpg lub png.
5. Sprawdź, czy na wskazany przez ciebie adres e-mail przyszło Urzędowe Poświadczenie Odbioru (tzw. UPO).
Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Ważne! Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada.
Źródło: Superbiz.pl