Wracają godziny dla seniorów. Są sklepy, w których będzie można robić zakupy! Które?

i

Autor: Pixabay/ moritz320 Wracają godziny dla seniorów. Są sklepy, w których będzie można robić zakupy! Które?

Wróci handel w niedziele? Rząd już nad tym pracuje

2020-10-14 15:26

Zdaniem niektórych przedsiębiorców zniesienie zakazu handlu w niedzielę (nawet tymczasowo) pomoże zrekompensować firmom straty wywołane przez pandemię koronawirusa w Polsce. O otwarcie sklepów we wszystkie niedziele w roku apeluje także część polityków. Jak Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że rząd analizuje taki scenariusz, aby zmniejszyć liczbę osób, które jednocześnie robią zakupy.

Zamknięte w niedziele sklepy i wprowadzone dla seniorów godziny sprawiają, że sklepy stają się ryzykownym miejscem podczas pandemii koronawirusa. Sposobem na zmniejszenie ruchu w sklepach, byłoby zlikwidowanie zakazu handlu w niedzielę. Poza rozłożeniem ruchu w sklepach, mogłoby to ograniczyć straty firm z powodu pandemii.

Wirtualna Polska ustaliła, że rząd rozważa przywrócenie handlu w niedziele. - W takiej sytuacji w jakiej jesteśmy nie można wykluczać z założenia jakiegokolwiek rozwiązania, jeśli każde warte jest przeanalizowania - powiedział szef KPRM.

ZOBACZ TEŻ: Zniesienie zakazu handlu w niedzielę. W czasie pandemii zakupy w cały weekend

Wcześniej zniesienie zakazu postulowała opozycja. - Zniesienie zakazu handlu w niedzielę ma pomóc polskim obywatelom, przedsiębiorcom i pracownikom przejść przez coraz silniejszy kryzys nie tylko pandemiczny, ale również gospodarczy - oświadczył senator KO Marcin Bosacki. Zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej złożenie do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w czasie pandemii COVID-19.

Według danych Selectivv, firmy analizującej dane o użytkownikach urządzeń mobilnych, konsumenci odwiedzający centra handlowe przesuwają zakupy na inne dni tygodnia, również z soboty. Jeszcze w 2018 r. niedziela odpowiadała za 14,5 proc. tygodniowego ruchu klientów w centrach handlowych, zaś w 2020 r. handlowe niedziele to już tylko 11,1 proc.

Dużo popularniejsze stało się kupowanie w poniedziałek czy piątek. - W dużych miastach wiele osób nadal pracuje w systemie zdalnym, co powoduje, że zakupy można planować inaczej, niż miało to miejsce przed pandemią. Dlatego widać przesunięcia na dni inne niż weekendowe.

Źródło: PAP

Centra handlowe otwarte. Jak bezpiecznie robić zakupy? Gemini Park w Tychach
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze