Koronawirus w Polsce: Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Jest deklaracja premiera [NOWE OBOSTRZENIA]

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Koronawirus w Polsce: Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Jest deklaracja premiera [NOWE OBOSTRZENIA]

Wszystkich Świętych 2020. Cmentarze zamknięte. Potężna kara za wejście na cmentarz!

2020-10-30 21:39

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu wprowadzające koleje obostrzenia w związku z trwającą pandemią koronawirusa, m.in. dot. zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Czy za wejście na cmentarz w tych dniach grozi kara?

Koronawirus w Polsce. Rząd zamknął cmentarze na Wszystkich ŚwiętychW Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek wieczorem "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Jest w nim zawarty przepis dot. m.in. zamknięcia cmentarzy w okresie od 31 października (sobota) do 2 listopada (poniedziałek). W tym okresie wstęp na teren cmentarzy został zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nim związanych.

CZYTAJ TAKŻE: Lockdown. Kiedy otworzą restauracje i siłownie? Premier Morawiecki podał termin

W piątek po południu rząd ogłosił, że z powodu epidemii podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. "Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać. 

- Od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych - czytamy w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

Konferencja Mateusza Morawieckiego. Nowe OBOSTRZENIA

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Lockdown. Premier zdecydował o zakładach fryzjerskich. Sprawdź, czy będą zamknięte

Jakie kary grożą za złamanie zakazu?W rozporządzeniu nie znajdziemy informacji o konsekwencjach grożących osobom, które pomimo zakazu będą przebywały na cmentarzach w dniach 31.10-2.11. Czy to oznacza, że bezkarnie można zignorować zakaz? W żadnym wypadku, funkcjonariusze prawa będą posiłkować się ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dokument ten określa "kary pieniężne za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii". Zgodnie z treścią ustawy, za złamanie zakazu wejścia na cmentarz grozi kara pieniężna w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze