Wszystko o Otwartych Funduszach Emerytalnych

2010-09-21 12:00

Na przyszłą emeryturę najlepiej oszczędzać latami. Zobacz, co gwarantuje ci OFE

W Otwartym Funduszu Emerytalnym oszczędzasz pieniądze na swoją przyszłą emeryturę. Warto wiedzieć, jak działają OFE, żeby zapewnić sobie jak najlepszą jesień życia.

OFE są częścią systemu emerytalnego, który w Polsce składa się z trzech filarów. I filar to ZUS, do którego przynależność dla wszystkich pracujących jest obowiązkowa i nie masz wpływu na jego wybór. II filar to Otwarty Fundusz Emerytalny - obowiązkowy dla osób urodzonych po 31.12.1968 roku, ale możesz go sobie wybrać i zostać członkiem dowolnego funduszu. I wreszcie III filar, dobrowolny, dzięki któremu możesz powiększyć swoją przyszłą emeryturę wypłacaną z I i II filaru.

OFE inwestuje

Do Otwartego Funduszu Emerytalnego trafia część twojej składki emerytalnej. Najpierw twój pracodawca odprowadza całą składkę do ZUS, a następnie ZUS przekazuje jej część do wybranego przez ciebie funduszu emerytalnego (pieniądze do OFE wpłaca wyłącznie ZUS, sam nie możesz ich wpłacić). Twoją składkę OFE przelicza na jednostki rozrachunkowe i zapisuje na twoim indywidualnym koncie. Następnie Otwarty Fundusz Emerytalny inwestuje pieniądze znajdujące się na twoim indywidualnym rachunku do czasu, aż zaczniesz z nich korzystać. Zadaniem OFE jest gromadzenie i pomnażanie składek z przeznaczeniem na wypłatę przyszłej emerytury po osiągnięciu przez ciebie wieku emerytalnego.

Nie daj się wylosować

Możesz sobie wybrać dowolny fundusz, ponieważ fundusze emerytalne mają charakter otwarty i żaden fundusz nie może odmówić ci podpisania umowy o członkostwo.

Jeśli urodziłeś się po 31grudnia 1968 roku, zacząłeś pierwszą pracę lub własną działalność gospodarczą, od której odprowadzasz składki na ubezpieczenia emerytalne do ZUS, masz 7 dni na wybranie Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jeśli tego nie zrobisz, ZUS przydzieli cię do jednego z OFE w drodze losowania i nie będziesz miał wpływu na to, do którego OFE trafisz. Na kilka tygodni przed losowaniem ZUS ma obowiązek przysłać ci pisemne przypomnienie o konieczności przystąpienia do OFE i terminie losowania. Losowanie odbywa się dwa razy do roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia i w ostatnim dniu roboczym lipca.

OFE możesz zmienić

Do wybranego funduszu nie jesteś przypisany raz na zawsze. Jeśli chcesz zmienić fundusz, powinieneś zawrzeć umowę z nowym funduszem oraz powiadomić dotychczasowy fundusz o tym fakcie. Umowę o zmianę funduszu emerytalnego możesz podpisać w dowolnym momencie. Jeśli jednak byłeś członkiem danego OFE krócej niż 24 miesiące, musisz liczyć się z opłatą za zmianę funduszu. Jednak faktyczne przeniesienia klientów OFE (tzw. transfery) są dokonywane przez ZUS tylko cztery razy w roku. Dlatego, żeby zdążyć zmienić fundusz emerytalny w najbliższym możliwym terminie, należy odpowiednio wcześnie zawrzeć umowę z nowym OFE.

OFE musi informować

OFE ma obowiązek raz w roku przekazać ci pisemną informację o wysokości środków znajdujących się na twoim indywidualnym koncie. W informacji tej powinny się znaleźć dane o: liczbie, wartości jednostki rozrachunkowej i łącznej wartości jednostek rozrachunkowych na rachunku w dniu sporządzenia informacji. Poza tym OFE ma obowiązek udzielić ci takiej informacji na piśmie na każde twoje żądanie.

Możesz dziedziczyć

W razie śmierci członka funduszu zgromadzone przez niego pieniądze nie znikają, lecz są dziedziczone. Podpisując umowę z OFE (lub później) możesz wskazać dowolną osobę, która w razie twojej śmierci otrzyma składki. Jeśli będzie to małżonek, z którym masz wspólnotę majątkową, otrzyma on w gotówce połowę zgromadzonych pieniędzy, a reszta trafi na jego rachunek w OFE i zostanie mu wypłacona w chwili przejścia na emeryturę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze