Wykup polisę dla firm

2010-12-22 3:00

Wielu właścicieli niewielkich przedsiębiorstw rezygnuje z firmowych ubezpieczeń. To błąd! Takie polisy nie są wprawdzie obowiązkowe, ale na pewno przydają się w praktyce. W razie jakiegokolwiek nieszczęścia czy większej szkody nie grozi ci bankructwo, bo masz zabezpieczenie, które zrekompensuje ewentualne straty. Oferta firm ubezpieczeniowych jest ogromna, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, sprawdź, która będzie najkorzystniejsza dla twojego przedsiębiorstwa.

Większość firm ubezpieczeniowych ma ofertę skierowaną specjalnie dla średnich i małych przedsiębiorstw. Jednak propozycje ubezpieczycieli różnią się między sobą, więc bez problemu znajdziesz korzystną dla siebie ofertę, którą dopasujesz do rodzaju prowadzonej działalności. Często też polisy sprzedawane są w pakietach, a o ich zawartości decyduje przedsiębiorca, który chce ją wykupić. Na ubezpieczenie powinien zdecydować się każdy prowadzący własną działalność, a zwłaszcza właściciele firm, w których posiadaniu znajduje się kosztowne mienie oraz które zatrudniają pracowników.

Zanim wykupisz ubezpieczenie

Wybór polisy to wcale nie jest taka prosta sprawa. Warto zapoznać się z ofertami kilku firm ubezpieczeniowych i je porównać. Korzystne ubezpieczenie powinno być przede wszystkim dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności. I tak na przykład, jeśli w siedzibie twojej firmy znajdują się drogie maszyny, to pomyśl o ubezpieczeniu od kradzieży czy dewastacji mienia. Weź pod uwagę również inne rodzaje ubezpieczeń. Ofert jest mnóstwo. Jeśli więc zatrudniasz pracowników, to oprócz standardowego ubezpieczenia, musisz także wykupić ubezpieczenie osobowe dla pracowników.

Zakup polisy jest oczywiście również uzależniony od sytuacji finansowej twojej firmy. Podlicz budżet i sprawdź, czy stać cię na opłacanie składek. Zapytaj też ubezpieczyciela, czy istnieje możliwość rozłożenia kosztów polisy na raty.

Rodzaje ubezpieczeń dla przedsiębiorców Ubezpieczenie mienia

To podstawowa i najważniejsza dla każdego przedsiębiorcy polisa. Dla własnego bezpieczeństwa powinien je wykupić każdy właściciel, nawet małej firmy. Ubezpieczenie mienia chroni od ryzyka i skutków zdarzeń losowych, między innymi ognia, pioruna czy wybuchu. Mienie firmy można ubezpieczyć też na wypadek kradzieży czy rabunku.

Każda polisa ma możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia. Na przykład ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych można dodatkowo rozszerzyć o ryzyko powodzi czy obsunięcia się ziemi, a ubezpieczenie od kradzieży o ryzyko aktów wandalizmu. Jeśli więc siedziba twojej firmy mieści się na terenach zagrożonych zalaniem albo w miejscu, gdzie często dochodzi do kradzieży czy zniszczenia mienia, to warto pomyśleć o takim rozszerzeniu. Lepiej każdą polisę dokładnie rozpatrzyć. Po co masz płacić za ubezpieczenie od ryzyka osuwania się ziemi, skoro na okolicznym terenie takiego zagrożenia nie ma.

Od utraty zysku

To ubezpieczenie powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenach, zagrożonych np. powodzią. Ale nie tylko, bo chroni ono także od innych, określonych zdarzeń losowych, np. od wybuchu gazu. W przypadku zakupu tej polisy chronione są zyski, które mogłaby wygenerować firma, gdyby nie nastąpiło określone zdarzenie losowe, np. pożar. Taka polisa na pewno przydała się właścicielom sklepów i punktów usługowych, mieszczących się na terenach, które ucierpiały w tegorocznej powodzi. Dzięki niej małe, rodzinne firmy mogły wrócić do prowadzenia działalności.

Dla pracowników

Jest obowiązkowe. Pracodawca zatrudniający pracowników musi wykupić ubezpieczenie osobowe dla swoich pracowników, które będzie ich chronić w razie wypadków. Ubezpieczenie dotyczy wypadków, które mogą zdarzyć się w drodze do pracy i z pracy. Moż-na je rozszerzyć o inne zdarzenia losowe, np. zawał serca, a także o zasiłek dzienny z tytułu niezdolności do pracy czy zwrot kosztów leczenia NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) oraz innych zdarzeń, których dotyczy umowa.

OC z tytułu prowadzonej działalności

Powinny o nim pomyśleć zwłaszcza przedsiębiorstwa zajmujące się usługami, np. firmy remontowe. Odpowiedzialność cywilna chroni ubezpieczonego w przypadku, kiedy jest on zobowiązany do naprawienia wyrządzonej osobie trzeciej np. szkody rzeczowej czy osobowej. Dodatkowo ten rodzaj ubezpieczenia można rozszerzyć o ochronę w razie wyrządzenia szkody powstałej między innymi w wyniku niewłaściwego wykonania usługi, np. źle wykonanego remontu.

OC z tytułu posiadania pojazdów

Ubezpieczenie OC chroni od ryzyka szkód powstałych w ruchu drogowym, w których te pojazdy mogłyby brać udział. Dodatkowo prowadzący działalność mogą wykupić ubezpieczenie AC (autocasco), które będzie chronić również na wypadek innych zdarzeń losowych, np. przed zniszczeniem, uszkodzeniem, kradzieżą, wybuchem czy zatopieniem. Doświadczeni przedsiębiorcy regularnie wykupują polisę AC. Dlaczego? Samochody firmowe pokonują znacznie więcej kilometrów niż pojazdy prywatne, często są nieostrożnie eksploatowane i nierzadko ulegają uszkodzeniom czy groźniejszym wypadkom. Dlatego lepiej dla budżetu firmy, jeśli koszty ewentualnych napraw pokryje ubezpieczyciel. Firmy transportowe powinny też pomyśleć o ubezpieczeniu assistance, które pokryje koszty ewentualnej pomocy technicznej czy medycznej udzielonej kierowcy oraz innym pasażerom, np. na skutek awarii pojazdu i jego unieruchomienia.

Pakiet ubezpieczeń

To najkorzystniejsza dla przedsiębiorcy forma ubezpieczenia. Jest opłacalna, bo tańsza niż zakup pojedynczych polis. Oprócz korzyści finansowych zaletą ubezpieczeń pakietowych jest także minimum formalności. Zamiast zapoznawać się z wieloma ofertami i podpisywać kilka umów, podpisujesz jedną. Zakup tej jednej polisy zapewnia całościową ochronę na przykład mienia oraz przychodów firmy, które przedsiębiorca mógłby stracić w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze