Pracujący seniorzy

i

Autor: Shutterstock

Emerytury w Polsce

Wyższy wiek emerytalny już obowiązuje! Polacy nawet o tym nie wiedzą

2023-02-14 1:09

Kwestia podniesienia wieku emerytalnego to jeden z głównych elementów medialnych dyskusji i politycznych sporów. Okazuje się jednak, że nie jest on konieczny. Według najnowszych danych Polacy samodzielnie i samoistnie podjęli decyzję o jego podniesieniu - pracując pomimo przyznanego prawa do emerytury.

Co siódmy emeryt w Polsce pracuje. Wiek emerytalny naturalnie rośnie?

Ponad 800 tys. emerytów pracuje - to co siódmy z nich - informuje portal pulshr.pl. Wynika to z danych przekazanych przez wiceministra pracy Stanisława Szweda w odpowiedzi na interpelację poselską Urszuli Pasławskiej. 

Średni wiek pracujących emerytów wynosi 66,9 lat. Oznacza to, że pomimo uzyskanego prawa do emerytury, seniorzy decydują się na kontynuację pracy zawodowej do 67 urodzin w celu podwyższenia świadczeń emerytalnych. 

"Z danych przekazanych przez wiceministra Szweda wynika również, że emeryci najczęściej pracowali w branżach związanych z opieką zdrowotną i społeczną oraz z edukacją" - informuje portal PulsHR.

Politycy partii rządzącej straszą opozycją i kwestią wieku emerytalnego

Polityczna dyskusja dotycząca wieku emerytalnego powraca niczym bumerang a w perspektywie zbliżających się wyborów uderza ze zdwojoną siłą. Politycy Prawa i Sprawiedliwości w swoich wypowiedziach podkreślają, że gdy opozycja dojdzie do władzy to od podejmą decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego i "będą kazali Polakom pracować dłużej". 

Sonda
Wiek emerytalny w Polsce powinien:
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Najnowsze