senior

i

Autor: BŹ

Pieniądze dla seniorów

Dodatek 5000 złotych do emerytury. Emeryt musi spełnić jeden ważny warunek

2023-02-23 0:39

Inflacja i wszechobecna drożyzna dotyka seniorów posiadających niskie świadczenia emerytalne. Poza dodatkami w postaci trzynastej i czternastej emerytury, część seniorów może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości 5 tys. zł. Jakie warunki należy spełnić?

Rosnące ceny energii i koszty życia solidnie nadwyrężają budżety domowe wszystkich obywateli - w tym seniorów. Okazuje się, że mogą oni liczyć na dodatkowe wsparcie w wysokości 5 tys. złotych. Wystarczy spełnić jeden - bardzo konkretny warunek.

Świadczenie honorowe. Komu przysługuje?

Mowa o świadczeniu honorowym (tzw. emerytura stulatka) wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać należy ukończyć 100 lat. Świadczenie honorowe wypłacane jest niezależnie od kwoty aktualnie pobieranej emerytury i wypracowanych wcześniej składek. Pieniądze wpływają na konto emerytów z urzędu wraz z emeryturą. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio.

Z dodatku mogą skorzystać emeryci, którzy nie pobierają świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu - należy wówczas złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura stulatka. Ile wynosi?

Kwota świadczenia honorowego jest zależna od wysokości kwoty bazowej (obowiązującej w dniu 100 urodzin seniora). Wylicza się ją na podstawie 100% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok, które jest pomniejszane o składki na ubezpieczenie społeczne. Od 1 marca 2022 r. do 1 lutego 2023 r. świadczenie wynosi  4944,79 zł brutto. Najnowsza kwota obowiązująca od 1 marca 2023 r. nie jest jeszcze znana.

Jak wyjaśnia portal gazeta.pl "kwota bazowa zmienia się co roku, jednak raz przyznany dodatek nie podlega waloryzacji i jest wypłacany do końca życia w tej samej wysokości".

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze