Dzieci

i

Autor: Flickr/Tatiana Vdb

Za urodzenie dzieci dostanie niemal 50 tys. zł. Rodzice z Krakowa mogą też liczyć na ulgi

2019-05-22 8:00

To pierwsze takie rodzeństwo w Polsce i jedno z niewielu na świecie. Sześcioraczki, które przyszły na świat w Krakowie otrzymają ogromne wsparcie od państwa. Na ile pieniędzy mogą liczyć rodzice? Okazuje się, że nawet 48 tysięcy złotych rocznie - wynika z szacunków wp.pl.

Takie porody zdarzają się raz na ponad 4,7 miliarda ciąż na świecie! Tymon i Filip, Nela, Kaja, Zosia i Malwina - takie imiona wybrali młodzi rodzice, Klaudia i Szymon Marcowie, dla nowonarodzonych sześcioraczków. Dzieci przyszły na świat w krakowskim szpitalu w poniedziałek. Co ciekawe, na sześcioraczki w domu czeka ich 2,5 letni braciszek Oliwier. 

ZOBACZ TEŻ: Firmy nie zabezpieczają danych. Czy są gotowe na straty?

Utrzymanie 9-osobowej (rodzice + sześcioraczki + starszy brat - red.) rodziny to nie lada wydatek. Aby wychować, wykształcić i doprowadzić dziecko do pełnoletności trzeba wydać kilkaset tysięcy złotych. Rodzice sześcioraczków będą jednak spać spokojnie, ponieważ mogą liczyć na hojne wsparcie z tytułu świadczeń socjalnych. Według szacunków portalu wp.pl chodzi o kwotę nawet 48 tys. zł rocznie. To wszystko dzięki 500 plus oraz uldze prorodzinnej.

Rodzice nowo narodzonych pociech będą otrzymywać raz w miesiącu po 500 zł na każde z dzieci, w sumie będą to 3 tys. zł. W ciągu 12 miesięcy będzie to 36 tys. zł uzyskanych w ramach programu Rodzina 500 plus. Portal zaznaczył jednak, że w tym roku rodzina sześcioraczków otrzyma mniejsze wsparcie, bo w świetle przepisów przysługuje ono dopiero od maja. Z tytułu 500 plus będzie to maksymalnie 24 tys. zł, a ulgi prorodzinnej - około 8 tys. zł.

Na tej kwocie nie koniec. Rodzice otrzymają ulgę prorodzinną, czyli możliwość zmniejszenia podatku i otrzymania jego zwrotu w corocznym rozliczeniu. Wynosi ona 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko, 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka. W sumie wychodzi ponad 12 tys. zł.

Dodatkowe becikowe
Rodzice mogą ubiegać się także o becikowe. To jednorazowe wsparcie w wysokości 1000 zł dla każdego noworodka. Warunek jaki należy spełnić to kryterium dochodowe 1922 zł netto na osobę w rodzinie. Świadczenia nie otrzymają, jeżeli ich miesięczne zarobki wynoszą ponad 15 tys. zł. Portal przypomina również o innych ulgach i zniżkach, jak Karta Dużej Rodziny.

SPRAWDŹ TAKŻE: Nowa matryca VAT. Jak nowe podatki wpłyną na krajową produkcję?

Źródło: wp.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze