BÓL UCHA - przyczyny. O czym świadczy ból ucha?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Sprawdź,  co powoduje ból ucha.

Ważne zalecenia

Zadbaj o uszy na urlopie. Prof. Skarżyński radzi jak uniknąć chorób

2022-08-25 13:47

Wakacje już się kończą, ale dla wielu osób sezon urlopowy wciąż trwa. Bardzo często spędzamy je nad wodą: morzem, jeziorami lub w basenach. Profilaktyka niemal zawsze jest znacznie tańsza niż leczenie. W jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć nasze uszy, żeby kąpiele, których zażywamy były dla nas bezpieczne? Zapytaliśmy o to otolaryngologa prof. dr hab. n. med. Piotra H. Skarżyńskiego ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Według prof. Skarżyńskiego warto przed wyjazdem na urlop lub wakacje nad wodą upewnić się, że nie nabawiliśmy się żadnej infekcji związanej z naszymi uszami.

- Niepokojącymi objawami mogą być ból czy swędzenie. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z naszymi uszami, warto udać się do lekarza i sprawdzić je przed wyjazdem podpowiada prof. Skarżyński.

Może się okazać, że powodem dolegliwości uszu jest zalegająca w nich woskowina, która po wejściu w interakcje ze skórą powoduje odczyn zapalny, a w konsekwencji ból, który promieniuje w kierunku kości skroniowej lub w szyi i powoduje dyskomfort. Może również pojawić się gorączka. Tego rodzaju dolegliwości występują najczęściej u dzieci. Jak należy wtedy postępować?

- Musimy zachować spokój i podać dziecku lek przeciwgorączkowy zawierający ibuprofen lub paracetamol. Jeżeli zaobserwujemy poprawę samopoczucia dziecka, to powinniśmy kontynuować ich podawanie przez jeden do dwóch dni. Gdy to nie poskutkuje należy udać się do lekarza – zwraca uwagę otolaryngolog.

Zadbaj o uszy na urlopie. Prof. Skarżyński radzi jak uniknąć chorób

Urlopy spędzamy nie tylko nad wodą, ale także w górach. Często ruszamy w podróże samolotami. Duże różnice wysokości powodują gwałtowne zmiany ciśnienia w uszach. W takich przypadkach bardzo narażona jest trąbka słuchowa.

- Gdy wybieramy się w góry lub planujemy podróż samolotem możemy przebadać nasze trąbki słuchowe i sprawdzić w jakim są stanie. Szczególnie powinny nas zaniepokoić zachowania naszego dziecka, gdy ma często otwarte usta, pochrapuje, niedosłyszy. To mogą być pierwszy symptomy, które wskazują na możliwość trwałej niedrożności trąbek słuchowych, która jest bardzo trudna w skutecznym leczeniu. Dlatego tak ważne jest wychwycenie przez nas pierwszych objawów – przestrzega lekarz.

Każdy z nas miał na pewno nie raz problemy z zatykającymi się uszami podczas kąpieli i na dużych wysokościach. Jak uniknąć tego dyskomfortu? Zapraszamy do wysłuchania prof. Piotra Skarżyńskiego.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się mieć zatkane uszy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze