Niedziele handlowe w grudniu 2018 i w styczniu 2019. Kiedy obowiązuje zakaz handlu? [KALENDARZ]

i

Autor: pixabay.com/MichaelGaida

Zakaz handlu w niedziele. Branża coraz mocniej podzielona

2020-10-21 18:48

Pandemia koronawirusa odbija się na handlu. Wprowadzone przez rząd godziny dla seniorów i limity klientów przekładają się na obroty w sklepach. Część organizacji ponawia zatem apel z wiosny i prosi o czasowe zniesienie zakazu handlu, a część jest temu przeciwna. Poprzednim razem rząd pozostał nieugięty, a politycy zwracali uwagę, że nie ma żądnych przesłanek do zmiany przepisów.

Kolejne organizacje handlowe wysyłają pisma do rządy, w których wskazują, że branża mocno cierpi w obecnej sytuacji. Z jednej strony wprowadzane obostrzenia, jak limity klientów i godziny dla seniorów, odbijają się na zarobkach sklepów, z drugiej strony tymczasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele pomogłoby rozładować kolejki w placówkach. Nie wszyscy są jednak zwolennikami zawieszenia przepisów, cześć organizacji broni wolnych niedziel i podkreśla duże naciski zagranicznych podmiotów

Zobacz także: 500 plus dla pracujących. Nowa propozycja zmian

Jak podaje serwis dlahandlu.pl swoje pisma w obronie wolnych niedziel wysłały między innymi - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa Ogólnopolska Izba Gospodarcza oraz Pomorska Rada Konsultacji Przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wskazują one za zauważalny nacisk na zniesienie obowiązujących przepisów przez duże sklepy i galerie handlowe. Dodatkowo piszą, że pomimo pandemii sieci zachodnie realizują zakładane zyski na 2020 r. a wolne niedziele nie popsuły im biznesu.

Czytaj również: PKO Bank Polski z tytułem Najlepszy Bank w prestiżowym konkursie

12 października senatorowie Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt ustawy, która pozwoli na zniesienie zakazu handlu w niedziele przynajmniej na czas pandemii i 90 dni po jej zakończeniu oraz dodatkowe rekompensaty dla firm zamykanych w wyniku decyzji władz. 

Dramatyczna sytuacja w sanepidach: „Padamy na twarz. Mamy chrypy, bolą nas oczy”
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze