1. Portugalia

i

Autor: pixabay.com Mediana wieku ludności za lata 2012-2022 - 4,7

Nieruchomości

Zakaz podwyżek czynszu i obowiązek wynajęcia pustej nieruchomości. Tak chcą rozwiązać kryzys mieszkaniowy

2023-08-01 5:27

Portugalski parlament zatwierdził rządowy projekt ustawy o mieszkalnictwie, który zobowiązuje posiadaczy pustych domów do ich wynajęcia. Za przyjęciem ustawy zagłosowała jedynie rządząca krajem Partia Socjalistyczna, mająca większość w izbie.

Władze biorą się za pustostany

Zgodnie z projektem zatwierdzonym w marcu przez rząd Antonia Costy w ramach ustawy procedowanej przez izbę jako program „Więcej mieszkań”, posiadacz pustego przez okres dwóch lat mieszkania będzie musiał udostępnić je gminie, aby ta znalazła lokatorów.

Na złożenie odpowiedniej deklaracji do samorządu terytorialnego posiadacz pustostanu będzie mieć 90 dni. Jeśli poinformuje, że mieszkanie nie jest wynajmowane lub uchyli się od odpowiedzi, gmina wyznaczy termin rozpoczęcia tzw. wynajmu forsowanego i samodzielnie rozpocznie poszukiwanie lokatorów.

W trakcie prac nad ostateczną wersją ustawy posłowie zgodzili się, aby za pustostany nie uważać domów letniskowych, ani pustych nieruchomości zlokalizowanych w portugalskim interiorze. Zgodnie z nowymi przepisami rząd zabronił też właścicielom mieszkań podnoszenia czynszu powyżej 5,43 proc. wartości z 2022 r. w sytuacji, gdy w 2023 r. zawierana będzie nowa umowa najmu.

Portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa poinformował, że w kraju jest obecnie ponad 1 mln pustych domów. 

Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Sonda
Czy w związku z rosnącym oprocentowaniem rozważasz sprzedaż /wynajem mieszkania?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze