podatek od nieruchomości

i

Autor: Marcin Czechowicz W 2023 wzrosły stawki podatku od nieruchomości. Kiedy są terminy płatności?

Podatek od pustostanów

Podatek od pustostanów. Właściciele nieużywanych mieszkań zapłacą większe podatki?

2022-12-23 22:50

Właściciele nieużywanych mieszkań mają płacić większe podatki – wynika z planów rządu, o których pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Domiar za pusty lokal

Gazeta poznała szczegóły opodatkowania pustostanów, czyli mieszkań, które są kupowane w celach inwestycyjnych. "Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad dwiema koncepcjami. Pierwsza to obciążenie pakietowych zakupów mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)" - wyjaśnia "Rz".

"Na transakcje na rynku wtórnym stawka PCC zostanie podwyższona. Natomiast przy zakupach od deweloperów byłby to dodatkowy podatek, oprócz 8 proc. VAT. Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne" - powiedział dziennikowi wiceminister finansów Artur Soboń.

Wiceminister finansów o zmianach w ustawie

Drugi pomysł to zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. "Chodzi o przyznanie samorządom uprawnień do uchwalania wyższych stawek podatku od nieruchomości na lokale, które nie są zamieszkane np. przez przynajmniej trzy miesiące" - wyjaśnia "Rz".

"Wstępnie planujemy, że wyższy podatek obejmie nadwyżkę ponad określoną powierzchnię lokali niewykorzystywanych na cele mieszkaniowe, które są położone na terenie danej gminy" - zaznaczył Soboń w rozmowie z "Rz".

Gazeta dodaje, że Ministerstwo Finansów pracuje też nad zmianami mającymi złagodzić zakaz amortyzacji, czyli rozliczania w podatkowych kosztach wydatków na nabycie mieszkań i domów, który definitywnie ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. (teraz są jeszcze wyjątki). "Rozważa wprowadzenie ulgi na wynajem" - pisze "Rz".

Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze