Zamiast kupna wynajem. UOKiK ostrzega przed "fałszywymi" sklepami

2020-02-05 10:44
Laptop
Autor: Pexels / CC0 / pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed fałszywymi sklepami, które zamiast zakupy „oferują” najem. Sama oferta nie różni się od procedur znany ze sklepów internetowych, a klient często wprowadzany jest w błąd i nie ma świadomości, iż zamiast kupić wynajął on wybrany przed siebie towar.

UOKiK otrzymał wyraźnie sygnały od klientów, że takowych praktyk korzystają dwa podmioty sprzedające elektronikę - bestcena.pl oraz dragonist.pl. Platformy te stosują niedozwolone praktyki dotyczące postanowień umownych oraz mogą wprowadzać w błąd co do charakteru zawieranej umowy pomiędzy podmiotem a konsumentem. Chodzi przede wszystkim o fakt, że klient jest przekonany, że zakupił dany sprzęt elektroniczny, gdy w rzeczywistości jedynie go wynajął. W powyższych przypadkach sprzedawcami są podmioty mające siedzibę w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: A jednak! Paczki do Chin z Polski wstrzymane. Wszystko przez koronawirusa

Uważajmy na podmioty, które wynajmują sprzęt zamiast zawierać z nami umowę jego sprzedaży. UOKiK przeanalizuje regulaminy i zasady działania wymienionych powyżej sklepów internetowych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Sprawdź również: Mega promocje w Lidlu i Biedronce. Tania kaczka i kiełbasa. Zobacz hitowe oferty! Tańczące z promocjami [WIDEO]

Jak radzi UOKiK należy szczególnie uważnie czytać podpisywane przez nas umowy. Czujność powinny wzbudzić takie określenia jak „najemca” czy „czynsz”. Sugerują one, że zawarta umowa nie dotyczy zakupy a jedynie najmu danego urządzenia. W takim przypadku nie stajemy się jego właścicielem co może powodować problemy w razie nieprzewidzianych wypadków takich jak uszkodzenie czy kradzież produktu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze