Wyłączą prąd w Bydgoszczy i okolicach! Znamy daty i lokalizacje. Sprawdź, gdzie zgaśnie światło [LISTA]

i

Autor: pixabay.com

Ceny energii

Zamrożenie cen energii. Rządowy projekt upadł!

2023-12-06 14:35

Sejm w środę w głosowaniu odrzucił wnioski o odrzucenie projektu ustawy posłów Polski 2050-TD i KO o ochronie odbiorców energii. Posłowie odrzucili natomiast projekt rządowy. Przeciwko wnioskowi o odrzucenie poselskiego projektu było 239 posłów, 177 było za, a 17 wstrzymało się od głosu. Natomiast odrzucenie projektu rządowego poparło 239 posłów, przeciw było 178, a 16 wstrzymało się.

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych maja zająć się poselskim projektem jeszcze w środę. 28 listopada br. grupa posłów Polski 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r. W poselskim projekcie zapisano, że koszt działań osłonowych wyniesie 16,5 mld zł przez pół roku.

Projekt zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku. Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cenę maksymalną, płacić ją mają także samorządy i podmioty użyteczności publicznej. Projekt utrzymuje rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła.

Jako źródło finansowania wskazano Fundusz COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami. Odrzucony przez Sejm w I czytaniu projekt rządu Mateusza Morawieckiego zakładał przedłużenie na cały 2024 r. obecnych rozwiązań kosztem ok. 31 mld zł.

Quiz. Damy PRL. Pamiętasz aktorki, które zagrały główne role w polskich filmach?

Pytanie 1 z 15
"Noce i dnie"
Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
Najnowsze