500 plus wypłacane PODWÓJNIE! Do kiedy? Kto dostanie podwójną wypłatę?

i

Autor: SHUTTERSTOCK 500 plus 2020

Zasiłek rodzinny rozszerzony! Dla kogo nowy zasiłek rodzinny. Jak go dostać?

2020-04-29 10:04

W obliczu pandemii koronawirusa jednym z rozwiązań dla pracodawców jest czasowe obcięcie wynagrodzeń dla pracowników. To niestety ogromny cios dla wielu rodzin z dziećmi. Okazuje się, że obniżona pensja rodzica może być traktowana jak utrata dochodu i może dać prawo do zasiłku rodzinnego. Zobacz, jak otrzymać świadczenie.

Koronawirus opanował cały świat. Wyrządza szkody nie tylko zdrowotne, ale także finansowe. Przez pandemie dziesiątki tysięcy pracowników pozostało bez pracy lub otrzymało propozycje przejścia na część etatu. Drugie wspomniane rozwiązanie wiąże się z obniżeniem pensji, co dla wielu rodzin może się okazać prawdziwym ciosem. Co więcej, jeszcze niedawno redukcja wynagrodzenia nie mogła być uwzględniana przy wnioskowaniu o bieżące świadczenia rodzinne, w tym o zasiłek opiekuńczy oraz z Funduszu Alimentacyjnego (FA), których uzyskanie jest uzależnione od spełnienia określonego kryterium dochodowego. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie rodzice mogą uzyskać pomoc finansową na dzieci w postaci zasiłku rodzinnego. Może się bowiem okazać, że już przy obniżce pensji dochody rodziny spadły poniżej progu.

ZOBACZ TEŻ: Kupuj polskie produkty. Lidl wspiera lokalnych dostawców

Jak dostać zasiłek rodzinny?

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", otrzymanie zasiłku rodzinnego w takiej sytuacji umożliwia art. 15oa ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374). W jaki więc sposób można ubiegać się o świadczenie? Okazuje się, że ze względu na różnorodność sytuacji rodzinnych, nie zostały wprowadzone żadne szczególne regulacje dotyczące sposobu dokumentowania np. wysokości utraconego dochodu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugeruje więc, aby podobnie jak przy standardowej utracie dochodu wykorzystywana była przede wszystkim forma oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wystarczy więc złożyć oświadczenie i wskazać, od kiedy pensja została obniżona i ile obecnie wynosi. Wniosek o zasiłek składa się w ośrodku pomocy społecznej.

SPRAWDŹ TAKŻE: Pieniądze z OFE nie trafią na nasze konta. Rząd odkłada reformę

Źródło: DGP

Najnowsze