Ropa naftowa

i

Autor: Shutterstock Ropa naftowa

Unia Europejska

Zgoda na maksymalną cenę rosyjskiej ropy naftowej

2022-12-02 19:58

Zapadłą ważna decyzja. Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na ustalenie maksymalnej ceny na zakup rosyjskiej ropy naftowej — donosi "Financial Times". Wypracowanie porozumienia opóźniała Polska, która chciała niższego limitu. Naszą decyzję argumentowaliśmy tym, że niższą ceną uda się ograniczyć zyski Rosji ze sprzedaży tego kluczowego surowca. A taka właśnie ma być zasada walki z Putinem na poziomie energetyczno-gospodarczym. Jednak przeforsowano inny plan.

Decyzja w sprawie rosyjskiej ropy naftowej zapadła

Zapadłą ważna decyzja w sprawie zakupu ropy naftowej z Rosji. Maksymalna cena, za którą członkowie Unii Europejskiej będą mogli kupować rosyjską ropę naftową w długoterminowych kontraktach, została ustalona na poziomie 60 dol. za baryłkę. Polska apelowała o niższy limit. W taki sposób chcieliśmy ograniczyć zyski Rosji ze sprzedaży tego kluczowego surowca. Pomimo przedłużania rozmów zapadła ostateczna decyzja. — Możemy formalnie zgodzić się na tę propozycję — powiedział stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś cytowany przez "Financial Times". Równocześnie dodał, że do publikacji ustaleń dojdzie prawdopodobnie w weekend. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd Polski chciał ustalenia ceny za ropę naftową na poziomie 20 dol. za baryłkę. Pierwotny plan Komisji Europejskiej zakładał jednak limit na poziomie 70 dol., co oznacza, że sprzeciw naszego kraju obniżył go.

Cena na poziomie 60 dol. za baryłkę jest niższa niż rynkowe notowania ropy na giełdach w Londynie i Nowym Jorku. Dużo tańszy jest jednak rosyjski Urals. Za baryłkę ropy Brent trzeba dziś płacić ok. 85 dol. Dla porównania notowania rosyjskiego surowca to ok. 69 dol.

Limit cenowy na rosyjską ropę ma wejść w życie 5 grudnia 2022 roku. Na ten dzień planowane jest wprowadzenie osobnego embarga UE na import rosyjskiej ropy naftowej sprowadzanej drogą morską.

Unijny limit ważny na całym świecie

Unijny limit ceny rosyjskiej ropy dotyczy całego świata. Importerzy muszą korzystać z usług przewozowych oraz firm ubezpieczeniowych, których siedziby znajdują się w państwach grupy G7 lub UE. A te firmy, by móc świadczyć swoje usługi, będą wymagały od klientów przestrzegania porozumienia w sprawie maksymalnej ceny,

Źródło: Businessinsider.com.pl

Sonda
Czy Putin przegra wojnę?
Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze