Blackout

i

Autor: getty images

Braki w dostawie prądu

Zimą pojawią się wyłączenia prądu? Rząd apeluje: przygotujcie latarkę, zapasy wody i żywności

2022-12-22 12:04

Rząd Szwecji zaapelował do społeczeństwa o przygotowanie się na możliwość wystąpienia zimą wyłączeń prądu. Mieszkańcy mają zaopatrzyć się w m.in. m.in. radio, latarkę oraz zapasy żywności.

Przerwy w dostawie prądu. Minister energii w Szwecji apeluje do mieszkańców

Minister energii Ebba Busch oświadczyła na specjalnie zwołanej konferencji, że "sytuacja z dostawami energii w Szwecji jest wysoce niepewna". "Styczeń i luty zawsze są trudne, teraz dodatkowo istnieje realne ryzyko wyłączeń prądu połączone z wysokimi cenami.(...) Trzeba być przygotowanym na najgorsze" - podkreśliła Busch.

Towarzyszący jej minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin przypomniał, że w Szwecji każda osoba, instytucja lub firma jest odpowiedzialna za przygotowanie się na nadejście kryzysu. "Należy dokonać przeglądu swojej osobistej gotowości na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu w krótkim lub dłuższym okresie" - zaznaczył.

Bohlin radził, aby gospodarstwa domowe posiadały m.in. radio na baterie, latarkę, zapasy wody i żywności. "W przypadku długookresowego braku prądu powinno się przygotować pokój, w którym łatwo można utrzymać ciepło" - zaznaczył. Dodał, że gdy zabraknie prądu, należy wyłączyć urządzenia elektryczne, aby ułatwić powrót energii.

Problemy z energią elektryczną w Szwecji

Busch przypomniała, że Szwecja ma za sobą najgorszy okres w energetyce między 9 a 18 grudnia, gdy wyłączony był z powodu konieczności nagłego przeglądu reaktor jądrowy Oskarshamn 3. Blok ten już działa normalnie. W tym czasie panowały również ujemne temperatury. W drugiej połowie grudnia zima złagodniała.

Rządzący w Szwecji od połowy października nowy prawicowy rząd za trudną sytuację na rynku energii obarcza nie tylko sytuację międzynarodową, ale również poprzednią władzę. W ostatnich latach socjaldemokraci wraz z Zielonymi doprowadzili do przedwczesnego wyłączenia czterech reaktorów jądrowych. W kampanii wyborczej reprezentująca chadeków Busch występowała przy zgaszonym świetle z latarką, aby pokazać, że polityka lewicy może doprowadzić do wyłączeń prądu.

Sonda
Czy kiedyś odłączono Ci prąd lub gaz?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze