ZUS przejmie obsługę 500 plus.

i

Autor: Poznan.pl ZUS przejmie obsługę 500 plus.

Zmiany w 500 plus. ZUS pomoże przy składaniu wniosków

2022-02-21 15:12

27 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze świadczenia w ramach programu Rodzina 500 Plus. Zgodnie z zapowiedziami rządu i samego zakładu, od 2022 roku obsługę świadczenia przejął ZUS. Oznacza to, że wnioski o przyznanie pieniędzy na dziecko można składać tylko i wyłącznie w formie cyfrowej. Nie zapomniano jednak o osobach wykluczonych cyfrowo, nie posiadających kompetencji cyfrowych, lub zwyczajnie zmagających się z problemami systemu. Zakład otworzył infolinię, dla rodziców, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomoże w wypełnieniu wniosku 500 plus

27 i 28 stycznia ZUS wypłacił świadczenia z programu 500 plus na kwotę niemal 600 tys. zł. Jak mówiła prezes Gertruda Uścińska, dokładane są wszelkie starania, aby jak najszybciej przekazać pieniądze rodzicom. Na okres świadczeniowy od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku można składać tylko na nowo narodzone dzieci od 1 stycznia 2022 roku oraz na urodzone przed 2022 rokiem, jeśli wcześniej nie został złożone na niego wniosek.

Ponadto rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Jeśli zmieszczą się w terminie, otrzymają wyrównanie za okres, w którym nie pobierali świadczenia. Jeśli więc dziecko urodziło się w grudniu, wniosek można składać od 1 stycznia. W przypadku, gdy przepisy są niejasne, ZUS uruchomił infolinię dla rodziców.

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY

Infolinia ZUS dla rodziców w sprawie 500 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi infolinię pod numerem 22 290 55 00, który dotyczy świadczenia wychowawczego 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, oraz Polskiego Ładu dla przedsiębiorców. Po połączeniu usłyszymy komunikat automatu. Następnie trzeba nacisnąć na klawiaturze telefonu przycisk "1", który skieruje nas do konsultanta, który zajmuje się 500 plus i Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Ponadto można złożyć zapytanie mailowo przez formularz kontaktowy. ZUS jako potwierdzenie, że wiadomość dotarła do Centrum Obsługi Telefonicznej, wyśle potwierdzenie e-mailem na adres wpisany w formularzu. Więcej informacji w sprawie zapytania można dowiedzieć się na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych w zakładce "Zadaj pytanie ZUS".

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?

Jeśli ktoś otrzymywał świadczenie 500 plus jeszcze w 2021 roku, nie musi składać ponownie wniosku w ZUS. Wypłaty dalej będą kontynuować gminy. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze