Program "plus" został wprowadzony w 2016 roku. Jego celem jest zapewnienie finansowego wsparcie dla rodzin oraz poprawić sytuację demograficzną w Polsce. Początkowo dodatkowe 500 złotych otrzymywały tylko rodziny na drugie i kolejne dziecko, ale od 1 lipca 2019 roku środki wypłacane są także na pierwsze dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego.
Od 1 lutego 2022 r. rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres.
Dlaczego ZUS odrzuca wnioski?
Zmiany wprowadzone w obsłudze programu, powodują, że ZUS odrzuca niektóre wnioski. Dlaczego? Wszystko przez jeden błąd, który popełniają rodzice. Nieprawidłowo zaznaczają okres, na jaki chcą otrzymać świadczenie. Zamiast przedłużyć okres świadczenia od 1 czerwca, zaznaczają ostatni dzień maja 2022 roku.
Wszystkie informacje i decyzje w sprawie wniosku będą przekazywane w formie elektronicznej za pomocą PUE. Jeżeli pojawi się tam informacja ważna dla rodziców , zostaną powiadomieni SMS-em lub e-mailem.
Od 1 stycznia 2022 r. wnioski o przyznanie świadczenia można przesyłać do ZUS tylko drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Empatia lub w bankowości elektronicznej.
Ponadto cały program obsługiwany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas przez samorządy.