Szokujący sondaż pokazujący zmęczenie społeczeństwa drożyzną i inflacją.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Szokujący sondaż pokazujący zmęczenie społeczeństwa drożyzną i inflacją.

Szokujący sondaż. Rząd ustali maksymalne ceny? Tego chcą Polacy

2022-02-16 9:55

Szokujący sondaż pokazujący zmęczenie społeczeństwa drożyzną i inflacją. Polacy chcą cen maksymalnych. Aż 42 proc. pytanych chciałoby, aby wprowadzono je na żywność - wynika z sondażu UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie Wyborcza.biz., informuje portal. Inflacja coraz bardziej doskwiera społeczeństwu. W styczniu wyniosła 9,2 proc. w ujęciu rok do roku (oznacza, że mamy o jedną pensję rocznie mniej). To najwyższy poziom od ponad dwudziestu lat. Ceny żywności w styczniu wzrosły o 9,4 proc.

Wyniki sondażu pokazują, że  41,7 proc. - tylu Polaków uważa, że rząd w obecnej sytuacji gospodarczej powinien wprowadzić ceny maksymalne na produkty spożywcze oferowane w sklepach. Przeciwnego zdania jest 35,2 proc.  respondentów wynika z badania dla wyborcza.biz. Prawie co czwarty badany (23,1 proc.) nie zajął tutaj stanowiska.  Za wprowadzeniem cen maksymalnych opowiadają się głównie osoby w wieku 36-55 lat (wśród nich 45,1 proc.), wykształceniem średnim (47,8 proc.) oraz miejscowości od 20 do 49 tys. mieszkańców (49,2 proc.).

Portal przypomina, że już takie rozwiązanie testują Węgrzy. Tu od 1 lutego do 1 maja nie można podnieść cen sześciu produktów spożywczych. Chodzi o mąkę pszenną, mleko krowie, cukier, olej słonecznikowy, udziec wieprzowy i piersi kurze. Ich ceny nie mogą być wyższe niż z połowy października ubiegłego roku. Kto prawo złamie ten ryzykuje otrzymaniem grzywny, od 50 tys. do 3 milionów forintów (140 do 8,4 tys. euro). 

Czytaj także: Tańsza żywność i paliwa. Zerowy VAT z podpisem prezydenta Dudy

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Glapiński to zaklinacz rzeczywistości

Dalej portal informuje, że polski  rząd wybrał na razie inną drogę, obniżył z 5 proc. do 0 proc. VAT na podstawowe produkty spożywcze. - Dzięki temu miesięcznie w portfelu każdej rodziny zostanie ok. 45 zł - zachwala premier Mateusz Morawiecki. 

Badanie przeprowadzono w dniach 5-7.02.2022 roku metodą CAWI przez UCE RESEARCH i SYNO Poland ? na zlecanie Gazety Wyborczej na reprezentatywnej próbie 1040 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.?

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany