Zmień konto na lepsze - Jakie konta są najlepsze?

2011-04-19 4:00

Nie jesteś zadowolony ze swojego konta w banku? Uważasz, że opłaty za utrzymanie i prowadzenie twego ROR-u są za wysokie? Nie zastanawiaj się, tylko zmień konto na tańsze!

Warto zadbać o swój portfel i nie płacić niepotrzebnych prowizji i opłat za ROR, bo różnice między najtańszym a najdroższym kontem mogą sięgać nawet kilkuset złotych rocznie.

Bank cię wyręczy

Po wejściu w życie rekomendacji Związku Banków Polskich przeniesienie rachunku osobistego z jednego banku do drugiego stało się dużo prostsze. Teraz możesz to zrobić na dwa sposoby - samodzielnie albo skorzystać z pośrednictwa nowego banku, do którego zdecydujesz się przenieść swój rachunek. Nową procedurę stosują wszystkie banki. Jeśli więc uważasz, że twoje konto za drogo cię kosztuje albo nie spełnia twoich oczekiwań, poszukaj lepszej oferty (możesz to zrobić z pomocą internetowej porównywarki kont bankowych), pójdź do nowego banku i poproś o przeniesienie konta.

Przeczytaj koniecznie: Konto osobiste może dać dostęp do wielu korzyści

Cała operacja nie jest trudna i powinna potrwać maksymalnie kilka dni. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednie formularze, a resztę formalności (i to bez żadnych dodatkowych opłat) załatwi za ciebie nowy bank. Wraz z kontem przenosisz usługi, które były do niego przypisane, czyli np. zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Nowy bank sam poinformuje o numerze rachunku twojego pracodawcę, ZUS czy inne instytucje. Będziesz tylko musiał podpisać pełnomocnictwo i wniosek.

Na co uważać

Powinieneś zwrócić szczególną uwagę, by twój podpis był taki sam jak ten, który złożyłeś w starym banku (gdy podpis nie będzie się zgadzał, przeniesienie rachunku będzie niemożliwe). W starym banku będzie cię obowiązywał okres wypowiedzenia (najczęściej miesięczny). Niektóre banki naliczają dodatkową opłatę, jeśli swoje konto zlikwidujesz przed upływem 6 miesięcy od jego otwarcia. Dlatego najlepiej od razu wybrać tańsze konto.

Zrób symulację opłacalności

Zanim zdecydujesz się na zmianę banku, warto prześledzić historię operacji na swoim koncie w dłuższym czasie, np. 6 lub 12 miesięcy. Pozwoli ci to ustalić, ile średnio dokonujesz wpłat, przelewów, zleceń stałych, wypłat z bankomatów i dzięki temu będziesz mógł określić ich koszty. Następnie powinieneś porównać oferty banków, biorąc pod uwagę wszystkie opłaty związane z kontem.

Musisz się zastanowić, co jest dla ciebie ważniejsze i co ci się bardziej opłaca - tańsze usługi przy wyższych opłatach za prowadzenie rachunku, czy konto darmowe, ale operacje na nim droższe. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe bonusy, jakie większość banków oferuje posiadaczom ROR-ów. Jeżeli często korzystasz z plastikowych pieniędzy, poszukaj banku, który w swojej ofercie ma programy lojalnościowe i związane z nimi zniżki i rabaty albo zwraca ci część wydatków na zakupy, za które płacisz kartą.

Na to zwróć uwagę

opłaty za prowadzenie konta

opłaty za operacje na koncie - ile kosztują przelewy, polecenia zapłaty, zlecenia stałe itp.

łatwy dostęp do konta - przez telefon lub Internet

limit kredytowy na koncie - wysokość, oprocentowanie

bankomaty - czy masz darmowy dostęp do wszystkich bankomatów, ile kosztuje wypłata gotówki

karta do konta - czy jest wydawana bezpłatnie, ile kosztuje jej obsługa

dodatkowe bonusy - programy lojalnościowe, zwrot wydatków, usługi assistance

dodatkowe świadczenia - np. możliwość wykupienia ubezpieczenia, dostęp do rachunku maklerskiego itp.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany