Zobacz, ile kosztuje TANKOWANIE samolotu! Nie uwierzysz

2019-10-25 14:14 KaJa
Samolot
Autor: fietzfotos / CC0 / pixabay.com

Wszyscy kierowcy wiedza, że tankowanie samochodów potrafi skutecznie opróżnić portfel. Co jednak w przypadku gdy trzeba napełnić bak samolotu, jedno tankowanie do pełna kosztuje mała fortunę, a przecież linie lotnicze muszą to robić stosunkowo często. Serwis Business Insider postanowił sprawdzić ile tak naprawdę kosztuje benzyna dla samolotów.

Myśląc o tankowaniu samolotów raczej większość z nas podejrzewa, że nie są to małe kwoty. Okazuje się jednak, że na uzupełnianie braku paliwa w maszynie trzeba niejednokrotnie wydać fortunę. Jak pisze Business Insider zatankowanie do pełna największego pasażerskiego samolotu świata, Airbusa A380, może kosztować nawet milion złotych.

Zobacz również: Zmiany w rozkładzie PKP Intercity na listopadowe długie weekendy

Airbus A380 w trakcie jednej godziny lotu spala średnio 6 tys. litrów paliwa. Jego pełne zbiorniki to równowartość baków około 6,5 tys. samochodów. Niezwykle ważne jest, aby załoga przed starem prawidłowo wyliczyła ile benzyny jest potrzebne w baku. Bierze się poda uwagę między innymi długość trasy, liczbę pasażerów czy masę ładunku i bagaże Należy również pamiętać, że w trakcie lotu a także przy lądowaniu mogą wystąpić nieprzewidziane zdarzania dlatego tez niezbędna jest rezerwa paliwa na przykład na ewentualne kołowanie.

Według wyliczeń Business Insider za jedno tankowanie samolotu typu Cessna należy zapłacić 1 718 złotych brutto, uzupełnienie baku do pełna w Boeingu 787 – 8 to już koszt 716 781 złotych brutto.

Sprawdź także: Polacy kupują w Chinach. Paczki z AliExpress napędzają polski budżet

Do tankowania samolotów używa się dwóch rodzaju paliwa. Pierwsze Jet A-1 jest tańsze ze względu na jego znacznie większe zużycie podczas lotu i kosztuje średnio 4,62 złote za litr (z akcyzą), drugim rodzajem jest AvGas za 8,12 złotych za litr. Warto również wiedzieć, że paliwa lotniczego nie można używać w tankowaniu samochodów ponieważ może one zniszczyć układ napędowy auta.