SuperBiz wiadomości 500 zł na dziecko. Obligacje zamiast gotówki?

500 zł na dziecko. Obligacje zamiast gotówki?

18.03.2016, godz. 12:47
Obligacje
Obligacje foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów zaproponowało w środę, aby zamiast gotówki w ramach programu "Rodzina 500+", rozdawać korzystnie oprocentowane obligacje. Choć szczegóły tej propozycji nie są znane, money.pl wylicza, że rodzice mogliby na tym dodatkowo zyskać prawie 20 tys. złotych. Co o tym pomyśle uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - autorzy projektu "500 zł na dziecko"?

Ministerstwo finansów rozważa przygotowanie obligacji dla osób objętych programem 500 Plus. Zamiast comiesięcznego pobierania pieniędzy, rodziny mogłyby otrzymywać rządowe papiery wartościowe, które można spieniężyć w przyszłości.

Zobacz koniecznie: Już dziś pobierz wniosek o 500 zł na dziecko, a szybciej dostaniesz pieniądze [POBIERZ WNIOSEK]

- Chcemy zachęcić Polaków do oszczędzania w ten sposób. Wiemy, że są rodziny lepiej sytuowane, które nie będą musiały wykorzystywać środków z programu "Rodzina 500+" na bieżące potrzeby. Można sobie wyobrazić sytuację, że przez najbliższe lata do osiągnięcia pełnoletniości przez dziecko pewna kwota będzie zawsze odkładana, na przykład w postaci obligacji - mówi przedstawiciel resortu finansów.

Paweł Jurek z ministerstwa finansów powiedział, że w sprawie emisji obligacji prowadzone są rozmowy z ministerstwem pracy oraz z PKO BP, które jest dystrybutorem takich papierów. Dodał, że na razie nie wiadomo jaki byłby okres zapadalności, czyli kiedy następowałby wykup papierów. Przedstawiciel resortu podkreślił, że ich oprocentowanie ma być bardziej atrakcyjne niż standardowych obligacji.

Jak podaje Money.pl, obecnie najbardziej atrakcyjne oprocentowania papierów skarbowych na 10 lat, to 2,5 proc. na początek i 1,5 proc. w kolejnych latach. Dziennikarze serwisu ekonomicznego przeliczyli, ile z taką lokatą przez 18 lat zarobiliby rodzice (przy założeniu, że oprocentowanie będzie stałe).

Ze 108 tysięcy otrzymanych od państwa przez 18 lat na jedno dziecko zrobiłoby się 126,5 tys. zł. Oznacza to zysk rzędu 18,5 tys. zł (bez uwzględnienia inflacji). Skoro jednak obligacje mają być preferencyjne, można się spodziewać jeszcze większych pieniędzy - czytamy na Money.pl.

Czytaj również: 500 zł na dziecko polskich emigrantów. Pieniądze można dostać w dwóch krajach

- Jestem ciekawa, jak będzie wyglądać procedura namawiania osób, które mogą pobrać to świadczenie, aby zrobiły to w formie obligacji, czyli de facto długu. Wiele zależy od sposoby wprowadzenia tego rozwiązania - mówiła z kolei w Polskim Radiu Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej. - Sądzę, że dotyczyłoby to wąskiej grupy osób. Temat jest dość złożony, bo pieniądze z programu 500+ miały pobudzić konsumpcję. Przy obligacjach ona się nie pojawi.

Nie wiadomo czy obligacje będą dostępne dla chętnych rodziców od 1 kwietnia - kiedy rusza program "Rodzina 500+". Resort finansów zapewnia jednak, że postara się, aby nowy instrument był dostępny jak najszybciej.

Autorzy projektu "500 zł na dziecko" - resort rodziny, pracy i polityki społecznej, skomentowali sprawę na Twitterze. - Forma, w jakiej świadczenie będzie pobierane i na co rodzice będą chceli je wydać, to autonomiczna decyzja rodziny.

W serwsie społecznościowym głos zabrał też wiceminister Bartosz Marczuk, który stwierdził, że obligacje "będą dobrowolne, a nie żadna wypłata w papierach". - Rodzice, a nie urzędnicy wiedzą najlepiej jak wydawać pieniądze - dodał.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: