SuperBiz wiadomości Demonstracja przeciwko CETA [RELACJA NA ŻYWO]

Demonstracja przeciwko CETA [RELACJA NA ŻYWO]

15.10.2016, godz. 06:00
Protest CETA w Warszawie. Uwaga na utrudnienia
Protest CETA w Warszawie. Uwaga na utrudnienia foto: EAST NEWS

Demonstracja przeciwko podpisaniu przez polski rząd umów o wolnym handlu TTIP i CETA, rozpocznie się o godzinie 13 pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ul. Wspólnej 30, skąd wyruszy ulicami Marszałkowską i Piękną przed siedzibę premier Beaty Szydło w Al. Ujazdowskich.

16:58 Zakończył się protest w Warszawie przeciwko umowie handlowej UE z Kanadą - CETA. Według organizatorów wzięło w nim udział 5-6 tys. osób.

15:57 Bogumił Kolmasiak z Akcja Demokracja powiedział, że zebrano 100 tysięcy podpisów pod petycją w obronie polskiego rolnictwa i handlu "Stop TTiP - Stop CETA". W przyszłym tygodniu organizatorzy protestu mają przekazać parlamentowi i rządowi postulaty z podpisami obywateli.

15:29 Opozycja na marszu przeciwko CETA

15:13 Demonstranci dotarli po Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na al. Ujazdowskich

14:06 Na #WielkaDemonstracja ostrzegamy przeciw ośmiornicami CETA i TTIP, które zaduszą demokrację #StopCETA #stopttip #stopcetattip pic.twitter.com/dQ93dtWMu1

13:52 - Organizatorzy mówią o kilku tysiącach demostrantów w Warszawie

13:42 - Tak wygląda krakowski protest przeciwko umowie handlowej z Kanadą

13:20 - W innych miastach Europy również trwają protesty przeciwko CETA.

13:16 - Demonstranci ruszyli pod siedzibę premier Beaty Szydło.

13:11 - Nie ma zgody na to, aby korporacje miały ogromny wpływ na tworzenie prawa. PiS realizuje politykę na kolanach pod dyktando wielkich korporacji - grzmiał ze sceny Adrian Zandberg z Razem, który przypomniał walkę przy ACTA i teraz zapowiada podobny finał.

13:07 - Nie może być tak, że zachodni kapitał będzie rozstrzygał spory z polskim rządem. Pieniądze nie będą rządziły narodem - mówi na scenie Paweł Kukiz, lider formacji Kukiz'15. Ramię w ramię z muzykiem stoją również politycy partii Razem, PSL, SLD oraz Zielonych.

13:03 - Zanim protestujący ruszą spod resortu rolnictwa i rozwoju wsi, trwa przedstawianie organzatorów i krótkie przemówienia

13:00 - Tak wygląda protest w Warszawie

12:36 - O argumentah "za" i "przeciw" CETA pisaliśmy wczoraj. Zobaczcie koniecznie!

12:33 - Dzisiaj protestuje nie tylko Warszawa. Na ulice miast wyjdą demonstranci w innych krajach Europy.

12:30 - Pod Ministerstwem Rolnictwa coraz więcej ludzi. W czasie tej wietrznej pogody stawili się również politycy m.in. lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Protest organizuje Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni. Pod resortem pojawią się też politycy i związkowcy. Udział potwierdzili przedstawiciele Kukiz '15, partii Razem, Zieloni, SLD, Inicjatywa Polska, Forum Związków Zawodowych, Inicjatywa Pracownicza i OPZZ.

Zobacz koniecznie: Co jest CETA? Kontrowersyjna umowa o wolnym handlu

- Sytuacja wokół TTIP i CETA zmienia się niemal codziennie. Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA. Zrobiliśmy wspólnie co w naszej mocy, by przekonać posłanki i posłów, że konieczna jest debata. Jednak dyskusja nad CETA spadła z porządku obrad Sejmu i rząd sam zadecydował, że ją podpisze. Mamy tego dość! - piszą organizatorzy protestu.

CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolego handlu. Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku.

Czytaj też: Minister Szyszko przeciwko CETA

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ws. CETA. Głosi ona m.in., że "do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur jej zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym poszczególnych państw członkowskich UE".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: