SuperBiz wiadomości KAS zablokuje rachunek bankowy. Zobacz, kiedy to będzie możliwe

KAS zablokuje rachunek bankowy. Zobacz, kiedy to będzie możliwe

23.03.2017, godz. 12:07
Będą surowsze kary za wyłudzenia VAT
foto: SHUTTERSTOCK

Firmy, które mogą być podejrzewane o wyłudzenia VAT muszą liczyć się z nagłą blokadą konta bankowego na 72 godziny. Takie narzędzie ma Krajowa Administracja Skarbowa.

Sposobów na walkę z wyłudzeniami VAT jest sporo. Jednym z nich jest blokada konta firmy, co do której Krajowa Administracja Skarbowa ma wątpliwości. Jak to będzie działać w praktyce? Banki będą przekazywać informacje o firmowych rachunkach do systemu informatycznego prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Następnie KIR będzie analizować dane przesłane przez banki (m.in. dane dotyczące zleceń płatniczych i kwot transakcji). Wyniki swojej kontroli przekaże skarbówce. Co bardzo ważne, prezes KAS jeśli uzna, że rachunek może być wykorzystywany do wyłudzenia podatku, to będzie mógł wydać polecenie zablokowanie konta na 72 godziny. Bank to polecenie będzie musiał bezzwłocznie wykonać.

Zobacz: Bezrobocie w dół. Mimo zimy

Kiedy te praktyki wejdą w życie dokładnie nie wiadomo. Teraz skarbówka za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego zbiera dane dotyczące rozliczania VAT od większości firm, ale nie ma jeszcze dopracowanego systemu informatycznego pozwalającego na ich właściwe przetwarzanie i analizowanie.

Źródło: podatki.biz

tagi: kas skarbówka
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: