SuperBiz wiadomości Nawet 1 zł za reklamówkę już od 1 stycznia!

Nawet 1 zł za reklamówkę już od 1 stycznia!

06.07.2017, godz. 10:11
torebka foliowa sklep plastik śmieci
torebka foliowa sklep plastik śmieci foto: SHUTTERSTOCK

Od początku przyszłego roku zapłacimy jak za zboże za torebki foliowe. Rada Ministrów przyśpieszyła termin wprowadzenia opłaty do 1 zł za foliówkę na zakupy – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, za reklamówki będziemy musieli płacić krocie nie tak, jak planował wcześniej rząd, od 2019 roku, ale już od stycznia przyszłego roku.

- Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy – można przeczytać w komunikacie CIR, który został opublikowany po posiedzeniu Rady Ministrów.

Opłata recyklingowa
Nowela przewiduje wprowadzenie tzw. opłaty recyklingowej, która będzie doliczana do lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Zobligowani do pobierania opłaty będą przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednostki handlu detalicznego lub hurtowego. Opłatę będzie można pobrać tylko raz od retailera oraz kolejny raz raz od klienta.

ZOBACZ: „Foliówka” za złotówkę. Nowy projekt resortu środowiska

Które reklamówki nadal będą bezpłatne?
Od początku przyszłego roku będziemy musieli płacić za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Przeważnie są one proponowane konsumentom przy kasach. Nadal będzie można bezpłatne korzystać z tzw. „zrywek", czyli toreb o grubości poniżej 15 mikrometrów, ale pod warunkiem, że będą one przeznaczone do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców czy ryb), gdy zapobiega to jej marnowaniu lub w celach higienicznych.

PATRZ: Zakaz sprzedaży plastikowych reklamówek

Cena foliówki
Wysokość opłat za foliówki zostanie określona w rozporządzeniu ministra środowiska, w oparciu o dalsze analizy. Już teraz wiadomo jednak, że cena będzie mogła wynieść nawet złotówkę. Sprzedawcy nie powinni jednak martwić się o prowadzenie ewidencji sprzedanych reklamówek. Nie zostanie na nich nałożony taki obowiązek.

Kontrola zużycia reklamówek
Liczbę sprzedanych toreb będzie można ustalić w oparciu o dane dotyczące wpływów z opłaty recyklingowej. Marszałkowie województw mają przekazywać ministrowi środowiska te informacje przez Bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Następnie dane o liczbie wydanych w Polsce foliówek będą przekazywane Komisji Europejskiej.

Naturalnie kontrowersyjna ustawa ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Praktyka pokazuje, że w tych krajach, które wprowadziły wysokie opłaty za foliowe torby na zakupy, konsumenci ograniczyli zużycie reklamówek. Na foliówkach oszczędzają m.in. mieszkańcy Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Węgier.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, centrumprasowe.pap.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: