SuperBiz wiadomości Pieniądze w Ekstraklasie. Legia mistrzem, reszta daleko w tyle [INFOGRAFIKA]

Pieniądze w Ekstraklasie. Legia mistrzem, reszta daleko w tyle [INFOGRAFIKA]

26.07.2016, godz. 15:46
Legia - Lech, Superpuchar Polski
foto: EAST NEWS

Legia Warszawa to nie tylko aktualny Mistrz Polski. Stołeczny klub nie ma sobie równych w ekstraklasie również pod względem finansowym. W zeszłym roku przychody na Łazienkowskiej 3 przekroczyły 130 mln złotych. To więcej niż łącznie zgromodził drugi Lech Poznań i trzecia Lechia Gdańsk.

Firma doradcza EY i spółka Ekstraklasa już po raz ósmy opublikowały raport „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu", zawierający między innymi ranking biznesowy 16 klubów Ekstraklasy za sezon 2015/2016.

- Poza rekordowymi przychodami Legia ma wysoką płynność (piąte miejsce w lidze za Jagiellonią, Zagłębie, Podbeskidziem i Cracovią) oraz relatywnie niski udział kapitałów obcych w sumie bilansowej (czwarte miejsce w ligowej stawce) - czytamy w rapocie EY "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu 2016".

Zobacz także: Igrzyska w Rio 2016. Koszt organizacji to ponad 13 mld dolarów

Kolejorz był drugą ligową siłą pod względem przychodów (78 mln zł), które tradycyjnie były dobrze zdywersyfikowane (lepsze w tym względzie były tylko Legia i Lechia).

Najniższy stopień podium w rankingu biznesowym przypadł Lechii Gdańsk. Klub z Pomorza wygrał tegoroczny ranking efektywności dzięki licznym występom jej zawodników w seniorskich reprezentacjach swoich krajów (J. Wawrzyniak, S. Peszko, S. Mila i Rudinilson) – czterech reprezentantówdało Lechii trzecie miejsce w Ekstraklasie.

Tuż za podium rankingu biznesowego znalazła się Jagiellonia Białystok, mimo że w minionym sezonie nie zakwalifikowała się do Grupy A Ekstraklasy. W rankingu finansowym Białostoczanie uplasowali się na czwartym miejscu, głównie dzięki rekordowej płynności. Wskaźnik płynności bieżącej Jagi wyniósł 1,72. Oznacza to, że majątek klubu, który może być sprzedany w ciągu roku, był o 72 proc. wyższy od zobowiązań, jakie klub musi uregulować w takim terminie. W Ekstraklasie nie ma klubu, który mógł pochwalić się wyższą wartością tego wskaźnika. Przychody Jagielloni wyniosły 33,1 mln PLN co dało czwarty wynik na tle konkurentów i były rekordowe w historii klubu z Podlasia.

CAŁY RAPORT TUTAJ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: