SuperBiz wiadomości Podatek handlowy: duże sieci znajdą sposób, by go nie płacić

Podatek handlowy: duże sieci znajdą sposób, by go nie płacić

23.06.2016, godz. 13:39
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Czy duże sieci będą unikały płacenia podatku handlowego? Taki scenariusz jest bardzo możliwy. W efekcie zyski z wprowadzenia podatku będą zdecydowanie niższe, niż zapowiadano.

Prace nad wprowadzeniem ustawy o podatku handlowym wkraczają w decydującą fazę. Dziś (23.06.) posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu (taki wniosek zgłosiły PO i Nowoczesna).  

Projekt przewiduje, że wprowadzenie dwóch stawek tego podatku - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Zdaniem krytyków projektu, nowy podatek dotknie głównie mniejszych przedsiębiorstw. Wbrew temu, co zapowiada rząd.

Czytaj również: Podatek handlowy. Jest nowa propozycja! Kto się ucieszy, a kto ma się martwić?

Paulina Hennig-Kloska, zastępca przewodniczącego klubu Nowoczesna w radiowej Trójce stwierdziła, że jednym z bardziej prawdopodobnych scenariuszy jest ten, w którym duże sieci będą będą wydzielać swoje działy, poszczególne sklepy, żeby rozliczały się na osobnym NIP-ie. W ten sposób ich obroty nie będą sięgały kwot przewidzianych w projekcie (do 170 mln zł i ponad 170 mln). Dzięki temu sieciom uda się uniknąć nowego podatku.

Źródło: PAP, polskieradio.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: