SuperBiz wiadomości Praca sezonowa w Hiszpanii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Praca sezonowa w Hiszpanii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

19.05.2017, godz. 13:29
Hiszpania
Wyspa Ibiza, Hiszpania foto: SHUTTERSTOCK

Jeśli szukacie pracy sezonowej, jednym z krajów, którymi warto się zainteresować, jest Hiszpania. Jako że to turystyczna mekka, ręce do pracy potrzebne są w hotelarstwie, gastronomii, a także w sektorze rolnym przy zbiorach owoców i warzyw. Wyjaśniamy, na jak długo można jechać do pracy sezonowej w Hiszpanii i ile można na tym zarobić.

Jak każdy obywatel UE, Polak może przebywać w Hiszpanii bez żadnych zezwoleń do trzech miesięcy. Należy jedynie mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. W tym też czasie legalnie możemy w Hiszpanii pracować, a z pytaniem ws. dokładnego terminu, w którym musimy opuścić hiszpańskie terytorium, jeśli jedziemy tam pracować sezonowo, najlepiej zwrócić się do pracodawcy lub agencji pracy, gdyż to na nich spoczywa obowiązek sporządzenia z nami umowy i to oni powinni zadbać o to, by wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Jako że Polak musi być traktowany na hiszpańskim rynku pracy jak Hiszpan, nie musimy starać się o jakiekolwiek pozwolenie na pracę.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Norwegii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Musimy jednak pamiętać o wyrobieniu sobie tzw. numeru NIE. Jest on niezbędny do podjęcia pracy, bo stanowi swego rodzaju identyfikator podatkowy. Wszystkie formalności potrzebne do jego uzyskania załatwimy na hiszpańskim posterunku policji, na którym będziemy musieli okazać nasz dowód osobisty/paszport, podać adres naszego miejsca pobytu w Hiszpanii i okazać wstępną umowę z pracodawcą. Na numer NIE czeka się od dwóch tygodni do nawet miesiąca, tak że wygodniejszym sposobem na jego otrzymanie będzie zwrócenie się o niego w hiszpańskiej ambasadzie bądź konsulacie na terenie Polski, jeszcze przed wyjazdem.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Niemczech. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Minimalna stawka za godzinę pracy w Hiszpanii wynosi obecnie 5,54 euro (23 zł) brutto, a miesięcznie musimy zarabiać co najmniej 826 euro (3,5 tys. zł) brutto. Dotyczy to także pracowników sezonowych z Polski. Ile możemy zarobić w poszczególnych branżach? Jak wynika z ogłoszeń ws. pracy sezonowej w Hiszpanii, przy pakowaniu warzyw i owoców, możemy liczyć na 4,7 euro (ok. 20 zł) za godzinę netto. Podobna stawka jest oferowana zbieraczom na plantacjach truskawek. Z kolei kelner może liczyć nawet na 1,2 tys. euro (5 tys. zł) miesięcznie, ale w tej pracy konieczna jest znajomość języka obcego, z hiszpańskim na czele. Przy zbiorze cytrusów można liczyć nawet na 8 euro (ok. 34 zł) za godzinę. Jadąc do Hiszpanii do pracy sezonowej, musimy się nastawić na pracę od 10 do 12 godzin na dobę.

Źródła: msz.gov.pl, eurodesk.pl, tvn24bis.pl, wageindicator.org, gazetapraca.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: