SuperBiz wiadomości Prezydent o 500 Plus: to nie jałmużna, ani łaska

Prezydent o 500 Plus: to nie jałmużna, ani łaska

08.02.2017, godz. 18:25
ELŻBIETA RAFALSKA, ANDRZEJ DUDA.
ELŻBIETA RAFALSKA, ANDRZEJ DUDA foto: Super Express

Podczas seminarium, które odbyło się 8 lutego w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda chwalił rządowy program „500 Plus". - Program 500 Plus został dobrze i szybko przygotowany oraz zrealizowany – ocenił prezydent. O pozytywnych efektach programu mówiła także Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wskazała na prognozy, zgodnie z którymi w tym roku skrajne ubóstwo ogółem spadnie o ok. 48 procent.

8 grudnia w Warszawie odbyło się seminarium „Monitoring pierwszych skutków społecznych Programu Rodzina 500 Plus". W wydarzeniu wzięli udział: prezydent Andrzej Duda oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Przeczytaj również: 400 tys. dzieci więcej urodzi się w tym roku dzięki 500 Plus?

- Program „500 Plus" to nie jałmużna, ani łaska ze strony państwa. Chciałbym, żebyśmy mogli tworzyć kolejne programy wspierające polskie rodziny – powiedział w środę Andrzej Duda podczas seminarium w Pałacu Prezydenckim.

Zobacz także: 500 plus trafiło do Trybunału. Samotna matka walczy o świadczenie wychowawcze

W trakcie spotkania prezydent stwierdził, że program „Rodzina 500 Plus" jest czymś, co należało się rodzinom ze strony państwa. Wyraził nadzieję, że będzie można finansować kolejne programy dla rodzin. Przypomniał, że rodziny otrzymują wsparcie „we wszystkich demokratycznych państwach, które dobrze funkcjonują, szczególnie w Europie Zachodniej". - 500 Plus ma ogromny skutek w postaci zmniejszenia skrajnego ubóstwa dzieci i rodzin – podsumował prezydent. Dane na temat ubóstwa dzieci zaprezentował profesor UW, dr hab. Ryszard Szarfenberg.

Minister Rafalska powiedziała natomiast, że zgodnie z prognozami w tym roku skrajne ubóstwo ogółem spadnie o ok. 48 proc., a ubóstwo wśród dzieci i młodzieży – do 98 procent. Zwróciła uwagę na fakt, że podczas spotkań z prezydentem na ów pozytywny efekt „500 Plus" zwracali uwagę burmistrzowie. Jak podkreśliła szefowa MRPiPS, niektórzy rodzice dzięki świadczeniu wychowawczego są w stanie spłacać długi, zorganizować dzieciom pierwsze wakacje czy kupić wyprawki szkolne. 32 proc. rodzin wydaje całe świadczenie na bieżąco, reszta oszczędza.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl, twitter.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: