SuperBiz wiadomości Rozlicz PIT z superbiz.pl. Co nowego w rozliczeniach podatkowych

Rozlicz PIT z superbiz.pl. Co nowego w rozliczeniach podatkowych

29.03.2016, godz. 10:00
Rozliczenie PIT
foto: Super Express

Zeznanie podatkowe za 2015 rok musisz złożyć do 2 maja 2016 roku. Nie warto jednak czekać na ostatni dzwonek. Podpowiadamy co zmieniło się w zeznaniach podatkowych za ubiegły rok.

Jeśli już teraz zabierasz się za rozliczenie się z fiskusem pamiętaj, że obowiązują nowe wzory formularzy podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36L, PIT-39 oraz załączników PIT-D i PIT-O.

Formularz od pracodawcy
Przy wypełnianiu zeznania rocznego niezbędny jest PIT-11, który powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy (lub zleceniodawcy). Jeśli w ciągu roku pracowałeś w kilku miejscach, musisz skompletować dokumenty od wszystkich pracodawców. Zawierają one informacje dotyczące przychodów, kosztów ich uzyskania oraz pobranych w ciągu roku zaliczek oraz składek.

Co nowego w rozliczeniu?
1. PIT za 2015 rok rozliczasz na nowych formularzach. Można skorzystać ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa zeznań podatkowych.
2. Załącznik PIT/UZ (zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci) do formularza PIT-37 został zlikwidowany. Zamiast niego pojawiła się nowa część H, przez to sam formularz jest dłuższy.
3. Składając korektę zeznania nie musimy już jej uzasadniać (złożenie korekty wyłącza odpowiedzialność karną skarbową za poprawione błędy).
4. Urząd skarbowe sam poprawi oczywiste błędy (jeśli w wyniku korekty różnica nie przekracza kwoty 5 tys. zł, wcześniej próg wynosił 1 tys. zł).
5. Jest możliwość zapłaty podatku kartą płatniczą - jeśli urząd skarbowy posiada terminal, a także zapłacenia podatku przez inną osobę lub firmę.
6. Została zlikwidowana ulga na nowe technologie – zamiast niej jest ulga na działalność badawczo-rozwojową.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: