SuperBiz wiadomości Rząd PiS bierze się za zmianę 500 Plus i żłobki. O pieniądze będzie trudniej, o placówki łatwiej

Rząd PiS bierze się za zmianę 500 Plus i żłobki. O pieniądze będzie trudniej, o placówki łatwiej

06.06.2017, godz. 11:22
Szydło Rafalska
Szydło Rafalska foto: EAST NEWS

Na wtorkowym posiedzeniu rządu Beaty Szydło, ministrowie zajmą się dwoma ważnymi dla rodzin projektami ustaw. Pierwsza dotyczy uszczelnienia świadczenia z programu "Rodzina 500 Plus", a druga ułatwień w zakładaniu żłobków. O 500 Plus będzie trudniej samotnym rodzicom i tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Resort rodziny zakłada też, że w ciągu kilku lat powstanie 110 tys. nowych miejsc w żłobkach, a koszt dla rodziców spadnie do ok. 400 zł miesięcznie.

Projekt nowelizacji zmian niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Zakłada zmiany przede wszystkim w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

Zobacz koniecznie: PO odpowiada PiS: 500 Plus na pierwsze dziecko i 13. emerytura

Kto nie dostanie 500 Plus?
Głównym celem zmian w prawie ma być uszczelnienie 500 Plus, co oznacza, że niektórzy rodzice mogą nie otrzymać świadczenia na swoje dzieci. Chodzi o samotnych rodziców i tych, którzy prowadząc działalność gospodarczą rozliczają się z fiskusem ryczałtem lub na podstawie karty podatkowej.

Jak pisała w kwietniu "Rzeczpospolita", rząd chce aby ryczałtowcy lub rozliczający się na podstawie karty podatkowej nie będą mogli odliczać kosztów uzyskania przychodu przy wnioskowaniu o 500 Plus na pierwsze dziecko. Chodzi o to, że rodzic prowadzący firmę może uzyskiwać setki tysięcy złotych przychodu, ale nadal przysługuje mu 500 zł na pierwsze dziecko. Jak to możliwe? Dlatego, że w przepisach ws. przyznania 500 Plus liczy się dochód, a ten wykazuje sam wnioskujący. I jak podaje dziennik, gmina nie jest w stanie zweryfikować czy rodzic-przedsiębiorca napisał prawdę.

W drugiej kolejności utrudniony dostęp do świadczenia na dzieci będą mieć samotni rodzice. W tym przypadku MRPiPS chce, aby 500 Plus było zrównane z prawem do przyznawania zasiłku. A to oznacza, że samotny rodzic nie dostanie pieniędzy, jeśli nie wystąpi o alimenty od drugiego. Wyjątkiem od reguły będzie śmierć jednego z rodziców, gry ojciec jest nieznany lub powództwo o alimenty zostało oddalone.

Sprawdź również: 500 Plus: tylko co siódme świadczenie trafia na rachunek ojca!

Następną zmianą będzie przyznawanie 500 Plus przy utracie dochodu. Teraz chcąc otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko, rodzic może porozumieć się z szefem, aby obniżył mu wynagrodzenie. Przykładowo zarabiając o 100 złotych mniej niż dotychczas, rodzic mógł zapałać się na próg dochodowy określony w 500 Plus i otrzymać świadczenie (800 zł na członka rodziny i 1200 zł w przypadku niepełnosprawnego dziecka). Po zmianach rodzice, którzy rozwiążą umowę ze swoim pracodawcą i podpiszą z nim nową, otrzymają świadczenie na pierwsze dziecko dopiero po trzech miesiącach.

Więcej żłobków i Karta Dużej Rodziny
Projekt przewiduje ponadto zmiany w tzw. ustawie żłobkowej. MRPiPS szacuje, że w ciągu 2-3 lat utworzonych zostanie ok. 110 tys. miejsc, tak aby ok. 33 proc. dzieci w wieku 1-3 lata było objętych opieką instytucjonalną. Opłaty za żłobek mają spaść do ok. 400 zł miesięcznie.

W projekcie przewidziano też zmiany dotyczące Karty Dużej Rodziny, mające dostosować ją do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej oraz rozszerzyć wiedzę na temat zniżek ofertowych przez podmioty uczestniczące w programie, zachęcić nowe firmy do włączania się w tę inicjatywę. Zaproponowano też, aby uprawnieni do Karty Dużej Rodziny byli również rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali co najmniej trójkę dzieci.

 

Źródło: Superbiz.pl, "Rzeczpospolita"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: