SuperBiz wiadomości Rząd Beaty Szydło zamknie 7 kopalń za 8 mld zł wsparcia z Brukseli

Rząd Beaty Szydło zamknie 7 kopalń za 8 mld zł wsparcia z Brukseli

21.11.2016, godz. 11:18
górnicy w kopalni
górnicy w kopalni foto: EAST NEWS

Rząd Beaty Szydło otrzyma z unijnej kasy pomoc w kwocie 7,95 mld zł na likwidację niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 roku za zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. PAP nieoficjalnie informuje, że rząd zgodził się za ten pieniądze zamknąć 7 kopalń.

W komunikacie Komisji Europejskiej zaznaczono, że w następstwie decyzji podjętej we wrześniu 2016 roku przez rząd Polski w sprawie zamknięcia niekonkurencyjnych jednostek wydobywających węgiel Polska zgłosiła Komisji plan przeznaczenia 7,95 mld zł (ok. 1,79 mld euro) ze środków publicznych na zagwarantowanie zorganizowanego zamknięcia kopalń.

Czytaj koniecznie: Podatek miedziowy zostaje. PiS wycofuje się z obietnic wyborczych

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" już w 2017 r. zamknięte zostaną kopalnie: Makoszowy, Sośnica, Krupiński, Rydułtowy, Śląsk i część Pokoju. W kolejce do likwidacji czeka jeszcze Wujek, Wieczorek i Halemba.

Pomoc ma bowiem na celu ułatwienie procesu zamykania kopalń poprzez udzielenie wsparcia finansowego w łącznej wysokości 7,58 mld PLN (około 1,71 mld euro) tym pracownikom, którzy ze względu na zamykanie kopalń stracili lub stracą pracę.

Ze środków tych finansowane będą w szczególności ich odprawy, renty wyrównawcze i świadczenia socjalne.

Pomoc będzie też przeznaczona na zabezpieczenie szybów górniczych oraz likwidację infrastruktury kopalń, naprawę szkód w środowisku spowodowanych pracą kopalń i rekultywację terenów po zakończeniu procesu zamknięcia. Pozostała część pomocy przeznaczona zostanie na pokrycie strat produkcyjnych do pełnego wyłączenia kopalń z eksploatacji.

Decyzję przyjęto w kontekście polityki UE promującej odnawialne źródła energii oraz zrównoważoną i bezpieczną gospodarkę niskoemisyjną, a także z malejącą rolą rodzimych zasobów węgla kamiennego i brunatnego w ogólnym bilansie energetycznym krajów UE.

- Po ośmiu latach zaniedbań polskie górnictwo ma szansę stać się nowoczesne, a Śląsk ponownie będzie symbolem rozwoju i postępu. Dzięki tej decyzji droga do mądrej i efektywnej restrukturyzacji sektora węgla kamiennego jest otwarta - komentuje decyzję KE Ministerstwo Energii.

 

Źródło: wnp.pl, "DGP"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: