SuperBiz wiadomości Tak księża robią biznes na ŚDM. Miały być biura, jest knajpa

Tak księża robią biznes na ŚDM. Miały być biura, jest knajpa

15.04.2016, godz. 14:31
ksiądz
foto: EAST NEWS

Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie dla młodych chrześcijan z całego świata. Szkoda, że wokół tej imprezy krąży tak wiele wątpliwości, czy to związanych z jej finansowaniem, czy organizacją. Teraz na światło dzienne wychodzi kolejna ciekawa sprawa. Kapłani z Kapituły Metropolitalnej na Wawelu wypowiedzieli umowę najmu knajpie, która mieściła się w ich kamienicy. Miały się tam znaleźć biura obsługujące ŚDM. Tak się jednak nie stało – otworzono tu nową restaurację! Czy to Kościołowi chodziło o zysk?

Do zeszłego roku w kamienicy będącej własnością krakowskiej Kapituły Katedralnej działała Fundacja św. Włodzimierza. Organizacja ta zajmuje się budową dialogu między Polakami a Ukraińcami. W swojej siedzibie prowadziła też restaurację Smak Ukraiński. W połowie 2014 r. fundację poinformowano, że musi się wynieść z zajmowanego lokalu, bo będzie potrzebny na biura dla organizatorów Światowych Dni Młodzieży.

ZOBACZ TEŻ: Światowe Dni Młodzieży. Kościół „szerzy wiarę”, sprzedając srebrną biżuterię!

Jak przypomina portal natemat.pl, o sprawie było bardzo głośno, bo w budynku działała również kaplica zaprojektowana przez wybitnego artystę, Jerzego Nowosielskiego. Dziś nie ma tam po niej śladu. Tymczasem w pomieszczeniach, w których istniał Smak Ukraiński otwarto zupełnie nowy lokal! Mimo że wcześniej miały tam przecież powstać biura! Czy to dlatego, że nowy najemca był w stanie dużo zapłacić Kościołowi?

Z tym pytaniem do parafii na Wawelu zwrócili się dziennikarze natemat.pl, ale nie dostali odpowiedzi. Portal SuperBiz.pl postanowił więc skontaktować się z Archidiecezją Krakowska. Ksiądz pracujący w jej biurze prasowym odesłał nas tylko do komentarza Kapituły Katedralnej zamieszczonego na stronie Archidiecezji. Dodał, że nic więcej w tym temacie nie powie.

ZOBACZ TEŻ: Wolontariusze zapłacą Kościołowi za pracę przy ŚDM. Od 50 do 300 zł!

Jak cała sytuacja związana z kamienicą przy Kanoniczej 15 wygląda z perspektywy Kapituły? „Budynek był użyczany przez 25 lat (1990-2015) Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Zgodnie z pisemną umową, Fundacja została zwolniona z płacenia czynszu, zobowiązała się do wyremontowania budynku i miała w nim prowadzić działalność kulturalną. W budynku nie mogła być prowadzona działalność gospodarcza. Umowa ta dobiegła końca 24 marca 2015 roku i nie została przedłużona, o czym ww. Fundacja została poinformowana pismem z dnia 2 lipca 2014 r.. Kapituła zaproponowała również pomoc Fundacji w znalezieniu innego lokalu” - czytamy w oświadczeniu.

Czy z tej pomocy fundacja skorzystała, z dokumentu nie wynika. W każdym razie dziś restauracja Smak Ukraiński działa w innym lokalu, przy ul. Grodzkiej. Czy to prawda, że księża zażądali usunięcia z budynku kaplicy Nowosielskiego? „Gdy termin umowy z Fundacją dobiegał końca, Kapituła Metropolitalna na Wawelu oświadczyła na piśmie, że znajdująca się w budynku kaplica nadal będzie mogła funkcjonować i będzie udostępniana do celów modlitewnych i dla turystów na wcześniej obowiązujących warunkach. Mimo tego oświadczenia, kaplica została zlikwidowana przez Fundację św. Włodzimierza. Pomieszczenie, w którym znajdowała się kaplica, do dziś znajduje się w stanie, w jakim opuściła go Fundacja” - tłumaczą się księża.

ZOBACZ TEŻ: Kraków wyda aż 170 mln zł na Światowe Dni Młodzieży

Okazuje się też, że z działalnością nowej knajpy w swojej kamienicy nie mają problemu, bo, „otwarta restauracja, oprócz swojej działalności komercyjnej, w ramach zawartej umowy świadczyć będzie usługi gastronomiczne na rzecz biura Komitetu Organizacyjnego ŚDM oraz wolontariuszy. Pozostałe pomieszczenia, w których zaplanowane są prace adaptacyjne, będą przeznaczone na potrzeby Komitetu Organizacyjnego ŚDM”. W tekście nie pada ani słowo na temat wysokości czynszu uiszczanego przez nowego najemcę…

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: