SuperBiz wiadomości UE tnie fundusze dla Polski. Więcej pieniędzy na uchodźców

UE tnie fundusze dla Polski. Więcej pieniędzy na uchodźców

13.09.2016, godz. 15:00
Koniec banknotu 500 euro
Koniec banknotu 500 euro foto: SHUTTERSTOCK

Państwa członkowskie UE pracują nad nowym budżetem na 2017 r. Ustalono, że kraje Europy Wschodniej otrzymają mniej środków unijnych, aby zwiększyć fundusze przeznaczane na uchodźców - informuje agencja Reuters.

Unijne stolice zatwierdziły projekt budżetu na przyszły rok, który zakłada wydatki na poziomie 133,8 mld euro - to ok. 10 mld mniej niż w obecnym roku.

Zobacz również: Niemcy zapłacą za Brexit nawet 4,5 mld euro

Jak podkreślono w komunikacie służb prasowych Rady UE, "głównym celem Rady jest zapewnienie, by ograniczone zasoby finansowe, jakie są dostępne, zostały skierowane na główne priorytety UE. Wśród nich są działania w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego i jego przyczyn, a także zapewnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Europie".

Propozycja Komisji Europejskiej, aby zwiększyć wydatki o 25 proc. na walkę z kryzysem imigracyjnym, znalazła uznanie wśród przedstawicieli Rady UE. Całkowita kwota na ten cel w 2017 r. wyniosłaby 5,2 mld euro - podaje Reuters. Pieniądze mają być przeznaczone na wzmocnienie granic zewnętrznych Unii, przesiedlenia azylantów oraz integracji imigrantów. Kolejne 2,2 mld euro ma finansować usuwanie przyczyn kryzysu imigracyjnego.

Po przyjęciu przez Parlament Europejski swoich poprawek, pod koniec października zacznie się międzyinstytucjonalny proces uzgodnień, którego celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie przyszłorocznego budżetu UE. Powinno ono być gotowe najpóźniej do 17 listopada.

 

Źródło: Reuters

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: