SuperBiz wiadomości W marcu ceny poszły w górę. Ale w porównaniu z 2015 r. jest taniej

W marcu ceny poszły w górę. Ale w porównaniu z 2015 r. jest taniej

12.04.2016, godz. 12:21
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

W marcu tego roku, w porównaniu z marcem 2015 ceny w Polsce spadły o 0,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym (marzec br. w porównaniu z lutym br.) odnotowano ich lekki wzrost - o 0,1 proc.

Największy wpływ na lekki wzrost cen w ujęciu miesięcznym miał wzrost cen żywności. Najbardziej podrożały: cukier (o 4,3 proc.), owoce (o 2,3 proc.) oraz warzywa (o 1,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za ryby i owoce morza (o 1,0 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6 proc.). Droższe niż w lutym br. było także mięso (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,4 proc., cielęce - o 0,3 proc., wołowe - o 0,1 proc., przy spadku cen mięsa wieprzowego - o 0,3 proc. i wędlin - o 0,2 proc.).

Ceny pieczywa pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W marcu br. obniżyły się ceny mąki (o 1,5 proc.), masła (o 1,2 proc.) oraz tłuszczów roślinnych (o 0,5 proc.). Mniej niż w lutym br. konsumenci płacili za artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (średnio o 0,2 proc., w tym za jaja - o 1,1 proc., mleko - o 0,3 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w lutym br. cenach serów i twarogów oraz wzroście cen jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych - o 0,1 proc.). Tańszy niż przed miesiącem był również ryż (o 0,2 proc.).

Czytaj: Rekordowo niskie bezrobocie w marcu. MRPiPS: takiego wyniku nie było od 25 lat

Napoje bezalkoholowe potaniały w marcu br. przeciętnie o 0,1 proc. Tańsze niż przed miesiącem były kakao i czekolada w proszku (o 1,0 proc.), soki owocowe i warzywne (o 0,4 proc.), kawa oraz wody mineralne lub źródlane (po 0,2 proc.).

Więcej niż w lutym br. płacono natomiast za herbatę (o 0,8 proc.). Zanotowano nieznaczny spadek cen napojów alkoholowych (o 0,1 proc.). Ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 2,0 proc. i 1,7 proc. wyższym niż w lutym br.

Zobacz: Zwrot nadpłaconego podatku [WIDEO]

W ujęciu miesięcznym odnotowano również wzrost kosztów transportu. Po obserwowanych od grudnia 2015 r. spadkach, w marcu br. wzrosły ceny w zakresie transportu (o 0,8 proc.), głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,3 proc., w tym oleju napędowego – o 3,7 proc., benzyny – o 1,1 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 5,1 proc.). W marcu br. odnotowano również wzrost opłat za usługi transportowe (o 1,1 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za samochody osobowe (o 0,2 proc.).

Mimo to, w ujęciu rocznym ceny w Polsce spadają. Duży wpływ na to ma spadek cen paliw do prywatnych środków transportu.

Źródło: GUS, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: