Lotnisko Chopina w Warszawie

i

Autor: Shutterstock

Lecisz za granicę na wakacje? Sprawdź, ile zapłacisz na dojazd na lotnisko [INFOGRAFIKA]

2018-07-15 2:00

Dojeżdżając na lotnisko taksówką warto poznać z góry koszt przejazd - te bowiem różnią się w zależności od portu lotnisko. Okazuje się, że  najwięcej wydamy we włoskich miastach. W innych krajach ceny z lotnisk oscylują średnio między 20 a 40 euro (ok. 90-180 zł). Polscy podróżnicy nie mają na co narzekać. Dojazdy i powroty taksówką z polskich lotnisk są jednymi z najtańszych i najkrótszych w Europie.

Na wysokość ceny wpływ ma odległość portu lotniczego od centrum i jego położenie – wewnątrz miasta lub na obrzeżach, gdzie naliczana jest druga taryfa. Wszystkie prezentowane liczby pochodzą z danych wewnętrznych mytaxi, dotyczą dojazdu do centrum miast i uwzględniają opłaty stałe (tzw. ryczałty) oferowane przez mytaxi.

Na każdą kieszeń - do 20 euro
Na szczycie zestawienia spośród wybranych miast europejskich znalazła się Łódź – z portu lotniczego w Lubinku, na ulicę Piotrkowską zapłacimy średnio 22 zł, a przejazd zajmie około 20 minut. Podobnie niewielki budżet przeznaczymy na przejazd w Poznaniu – 26 zł. Warszawa zdaje się być natomiast najtańszą stolicą w UE, bo z Lotniska Chopina pod Pałac Kultury zapłacimy średnio 27 zł.

W grupie najtańszych tras z lotniska w Europie, znalazła się również stolica Portugalii – do centralnej stacji kolejowej Baixa Chiado w Lizbonie dojedziemy za nie więcej niż 15 euro.

Nieco droższe w tej grupie są dojazdy taxi z lotnisk znajdujących się poza granicami miast, gdzie obowiązuje druga taryfa: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. W tych miastach mytaxi oferuje stałe opłaty ryczałtowe, wynoszące po 55 zł dla lotniska w Krakowie-Balicach i Gdańsku-Rębiechowie oraz 97 zł w Katowicach-Pyrzowicach.

mytaxi

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE mytaxi

Średnia półka wśród tras z lotniska – do 220 zł
W gronie miast, których ceny taxi z lotniska są na podobnym, średnim poziomie, znajdują się między innymi Barcelona, w której z portu lotniczego El Prat, do Placu Katalońskiego dojedziemy za około 25 euro, w niecałe 30 minut. mytaxi w Madrycie oferuje stałą stawkę 30 euro, dla lotniska oddalonego o prawie 30 kilometrów od centrum miasta.

W portugalskim Porto lotnisko znajduje się na przedmieściach, mimo to cena z lotniska do centrum miasta jest stosunkowo niska – do 23 euro. Dublin, Berlin, Hamburg i Wiedeń to miasta, których ceny na trasie lotnisko-centrum są zbliżone: od 28 do 34 euro.

Najdroższe miasta
Dość wysokie ceny pokaże taksometr podczas kursów z portów lotniczych w Londynie, Sztokholmie i Rzymie. Aby dostać się do Heathrow – czyli największego lotniska w stolicy Wielkiej Brytanii, należy przeznaczyć około 50 funtów (ok. 240 zł), a przejazd zajmie około 45 minut.

Z centralnego portu lotniczego Arlanda w Sztokholmie za taksówkę zapłacimy średnio 480 koron szwedzkich (około 215 zł). Jeśli chodzi o rzymski port lotniczy Fiumicino, dojazd na przykład do słynnego Coloseum, w mytaxi wyniesie zawsze tyle samo: 48 euro.

Zdecydowanie najdroższy przejazd, ze względu na dalekie położenie względem centrum miasta, jest na trasie lotnisko Mediolan-Malpensa – Piazza Duomo. Lotnisko położone jest ponad 50 km od miasta, dlatego cena wynosi aż 95 euro (ponad 400 zł).

mytaxi

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE mytaxi

Wakacyjne promocje sprzyjają podróżnikom
Mytaxi z myślą o wzmożonym ruchu pasażerów na lotniska podczas wakacji, w różnych krajach Europy przygotowało promocje dla wszystkich kursów z płatnością przez aplikację, na dojazd i powrót na wybrane lotniska. Aktualnie, promocje lotniskowe trwają między innymi w Polsce, gdzie zapłacimy 25 proc. mniej w Warszawie (lotnisko Chopina), Gdańsku i Krakowie. Z kolei w Portugalii podróżni zaoszczędzą aż o połowę w drodze do portów w Lizbonie i Porto- obie promocje trwają do końcą lipca br. Ostatni z promocj trwa do 15 lipca i dotyczy 20 proc. zniżki w Rzymie, Mediolanie i Turynie.

Najnowsze