Okęcie bez sklepów na wakacje

i

Autor: se.pl

Okęcie bez sklepów na wakacje. Utrudnienia na lotnisku

2018-07-11 6:00

Gorszego początku wakacji podróżujący, którzy korzystają z warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina, nie mogli sobie wyobrazić. W czerwcu skończyła się bowiem umowa najmu na 14 sklepów na Okęciu. Nowe mają być otwierane dopiero pod koniec wakacji, albo jeszcze później. Totalny chaos, zdenerwowani pasażerowie błąkający się w poszukiwaniu czynnych sklepów i długie kolejki stanowią fatalną wizytówkę nie tylko naszego największego portu lotniczego ale i Polski.

Od początku lipca w starej części terminala na warszawskim Okęciu turystów witają pozamykane sklepy. Stan ten potrwa przynajmniej do końca sierpnia. Puste sklepy to efekt zakończenia umowy między Lagardere Travel Retail (LTR), dotychczasowym najemcą, a przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze (PPL). Przez co najmniej dwa miesiące zamkniętych będzie 14 placówek o łącznej powierzchni 2,8 tys. metrów kwadratowych, co stanowi 50 proc. całej komercyjnej strefy lotniska.

Lato bez sklepów
- Modernizacja powierzchni handlowych Lotniska Chopina została rozpoczęta w terminie wygaśnięcia umów najmu i zakończenia procesu wyboru nowego najemcy - napisano w komunikacie biura prasowego lotniska dla PAP.

Władze lotniska nie informują, kiedy skończy się chaos na Okęciu i kiedy pasażerowie będą mogli zrobić normalne zakupy. - PPL wraz z najemcą–operatorem przebudowywanych lokali dokłada wszelkich starań, aby proces ten przebiegł jak najszybciej – stwierdzono enigmatycznie. Podróżni muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. W wakacyjnym szczycie pasażerów czekają dłuższe kolejki w pozostałych sklepach na lotnisku. Oznacza to, że na zakupy przed wejściem na pokład samolotu musimy zarezerwować znacznie więcej czasu.

Batalia sądowa
Zakończenie remontu punktów handlowych na Okęciu, bez względu na to kiedy nastąpi, nie oznacza zakończenia sporu między lotniskiem a spółką LTR. Dotychczasowy najemca wniósł bowiem przeciwko PPL pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie XVI Wydział Gospodarczy, w którym żąda unieważnienia 14 umów najmu zawartych 6 maja 2018 r. pomiędzy Baltoną a Państwowymi Portami Lotniczymi.

Dowodzi jednocześnie, że wcześniejsze postępowanie przetargowe dotyczące najmu powierzchni komercyjnej na Okęciu, zostało zakończone bez wyboru oferty a do tego Baltona nie brała udziału w tym przetargu. Następnie zaś w drodze negocjacji zawarła umowę z PPL, która jak dowodzi LTR, była niższa o 18 mln zł od ich oferty. Jak podaje „Rzeczpospolita", wartość przedmiotu sporu została określona przez LTR na kwotę 78,9 mln zł.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy władze przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Niestety, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 r. odprawiło 15,8 mln pasażerów, a w pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. 6,3 mln. W sezonie lato 2018 port oferuje 123 połączenia regularne i 78 czarterowych. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.

Najnowsze