Sztuczne ognie na zakończenie Dni Gorzowa.

i

Autor: em Sztuczne ognie na zakończenie Dni Gorzowa.

Sztucznie ognie bez hałasu zmienią wszystko! Czy Polacy chcą pokazów sztucznych ogni?

2019-07-20 5:49

W ostatnim czasie w kilku dużych miastach miały miejsce pokazy sztucznych ogni w ramach Wianków i innych imprez okolicznościowych. Wywołały one szerokie społeczne dyskusje na temat wykorzystywania materiałów pirotechnicznych i ich wpływu na otoczenie. Za pomocą mediów, Polacy mogli wypowiedzieć się na ten temat. Również Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przeprowadziła sondę uliczną, w ramach której zapytała warszawiaków, jaki jest ich stosunek do tradycji fajerwerków.

Od kilku lat pokazy sztucznych ogni wzbudzają emocje już nie tylko entuzjastów pirotechniki, ale również ich przeciwników, którzy domagają się zakazu „strzelania” np. w Sylwestra. Ponieważ debata wokół tego, czy instytucje publiczne powinny angażować się osobiście w widowiska pirotechniczne zdaje się wciąż dzielić Polaków, kilka krajowych redakcji postanowiło zorganizować internetowe ankiety, aby zapytać czytelników o zdanie.

ZOBACZ TEŻ: Darmowe bilety i kawa za oddane śmieci! Recyklomaty już działają. Sprawdź, gdzie!

W ankiecie "Gazety Wyborczej" na pytanie „Czy podczas imprez miejskich powinny być organizowane pokazy sztucznych ogni”, aż 31 proc. respondentów wybrało odpowiedź „Tak, zawsze”. 34 proc. głosów przypadło odpowiedzi „Tak, ale podczas wybranych imprez (Sylwester, Wianki)”. Za definitywnym zakazem opowiedziało się natomiast jedynie 31 proc. czytelników. W analogicznej sondzie portalu Lovekrakow.pl za organizacją pokazów zagłosowało aż 78,6 proc. ankietowanych.

Również portal Tuwroclaw.com zapytał mieszkańców stolicy województwa dolnośląskiego, czy w ich mieście powinny mieć miejsce pokazy fajerwerków. Za było 78,1 proc. ankietowanych, przeciwko jedynie 18,88 proc. . Portal epoznan.pl sformułował z kolei pytanie „Co powinno odbyć się w trakcie miejskiego Sylwestra na Placu Wolności?”. Na pokaz sztucznych ogni głosowało 74 proc. osób biorących udział w ankiecie, zaś na video mapping z muzyką – tylko 26 proc.

- Temat powraca cyklicznie przy organizacji zarówno zimowych, jak i letnich pokazów pirotechnicznych. Wydaje się, że wciąż polaryzuje polskie społeczeństwo, dlatego jako Fundacja postanowiliśmy zlecić podobną sondę wśród mieszkańców Warszawy i zapytać ich o stosunek do pokazów - mówi Magdalena Rytel-Kuc, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

W sondzie ulicznej pytano głównie o świadomość warszawiaków względem pierwszych Wianków oraz Sylwestra bez fajerwerków, a także o porównanie szkodliwości pokazu pirotechnicznego względem do innych czynników, takich jak spaliny emitowane przez pojazdy komunikacji miejskiej. Zdecydowana większość rozmówców była nieświadoma lub rozczarowana faktem, że pierwszy raz od 20 lat warszawskie Wianki musiały obejść się bez pokazu fajerwerków. Podobnie sprawa wyglądała przy pytaniu, czy miasto powinno wrócić do tradycji pokazu w Sylwestra – tu również większość rozmówców wybrała odpowiedź twierdzącą.

SPRAWDŹ TAKŻE: Niezwykła gratka dla fanów motoryzacji i kultowych klocków LEGO! [ZDJĘCIA]

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/661bUCkmncM" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Najnowsze