Darmowe bilety i kawa za oddane śmieci! Recyklomaty już działają. Sprawdź, gdzie!

2019-07-15 15:35 ŁT
Zepsuty recyklomat
Autor: Marek Kudelski / Super Express

To niezwykle proste i ekologiczne! Wrzucamy do recyklomatu puszki i butelki, a w zamian otrzymujemy ECO-punkty, które można wymienić między innymi na bilety do kina, teatru lub darmową kawę! Dwa pierwsze recyklomaty stanęły już na warszawskich ulicach.

Koncern Coca-Cola wraz z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasz Ziemia ufundował 10 automatów do recyklingu. Będzie można w nich oddawać opakowania szklane, plastikowe oraz aluminiowe. Maszyny będą przyjmować trzy frakcje opakowań. Na razie automaty są dwa, docelowo ma być ich dziesięć. Pojawią się przy urzędach dzielnic Bielany, Białołęka i Ursynów oraz przy Parku Fontann na Podzamczu. Pierwsze recyklomaty stanęły na placu Bankowym (w Śródmieściu) i na ulicy Ząbkowskiej (na Pradze Północ).

ZOBACZ TEŻ: Płacisz zbliżeniowo? Wraca kod PIN i szereg zmian. Sprawdź, od kiedy

Jak działają recyklomaty i jak zdobyć ECO-punkty? 
Do recyklomatów można wrzucać puste butelki plastikowe i szklane oraz aluminiowe puszki. Wcześniej należy zainstalować i uruchomić aplikację ETS Portfel na telefonie – aplikacja, służąca do zbierania eko-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. Następnie użytkownik musi zeskanować swój indywidualny kod w recyklomacie i w końcu wrzucać pojedynczo surowce do maszyny i zbierać ekopunkty. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby "ekopunktów" będzie można je wymienić na wymienić na nagrody np. bilety do kina, zniżki na kawę i zakupy w różnych sklepach lub napoje.

Najnowsze