Kredyt Czyste Powietrze

i

Autor: gettyimages Kredyt Czyste Powietrze - składanie wniosków możliwe od 6 lipca

Spłacisz kredyt i dostaniesz zwrot kosztów. Ważna decyzja UOKiK

2021-08-04 14:11

Jeśli spłaciłeś wcześniej kredyt konsumencki, możesz ubiegać się o odzyskanie części pobranych opłat, proporcjonalnie do skrócenia czasu umowy. Jednak nie wszystkie firmy i banki trzymają się tej zasady, dlatego UOKiK podjął interwencję. Urząd zobowiązał firmę pożyczkową Provident do dochowania tej zasady i zwrócenia pieniędzy klientom, którzy wcześniej spłacili swoje zobowiązania. Do tej pory już 22 firmy zostały zobowiązane przez UOKiK do sprawiedliwego rozliczenia się z konsumentami, którzy wcześniej spłacili kredyty konsumenckie.

Jeśli spłaciłeś wcześniej kredyt w Provident, możesz otrzymać zwrot części kosztów

Jak poinformowano, Prezes UOKiK wydał decyzję zobowiązującą wobec firmy pożyczkowej Provident Polska dotyczącą błędnych rozliczeń z konsumentami, którzy spłacili pożyczki przed umówionym terminem. "W takiej sytuacji, zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, instytucje finansowe maja obowiązek oddać konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów pożyczki. Taką interpretację potwierdził we wrześniu 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - napisano. Jak dodano, firma Provident w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki z takiego obniżenia kosztów wyłączyła opłatę przygotowawczą i prowizję.

ZOBACZ: Wcześniej spłaciłeś kredyt, a bank nie zwrócił części prowizji? Można to zaskarżyć

Czy warto korzystać z pomocy pośredników kredytowych?

UOKiK działa, żeby kredyty były uczciwe rozliczane z klientami

"Konsument, który przed terminem spłaci pożyczkę lub kredyt konsumencki, ma prawo odzyskać część wszystkich pobranych opłat proporcjonalnie do skrócenia czasu kredytowania" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. "Kwota zwrotu powinna być obliczona metodą liniową, która jest transparentna i sprawiedliwa" - dodał.

Chróstny stwierdził, że UOKiK robi wszystko, aby uporządkować kwestię tych rozliczeń i wyeliminować z rynku nieprawidłowości. Jego zdaniem udało się to już w przypadku większości banków oraz dużej części firm pożyczkowych.

Jak podano w komunikacie, po decyzji Prezesa UOKiK Provident Polska w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki zwróci konsumentom - wyliczoną zgodnie z metodą liniową - proporcjonalną część wszystkich kosztów, w tym prowizji i opłaty przygotowawczej. "W przypadku wcześniejszej częściowej spłaty podstawą do rozliczenia będzie kwota nadpłaty netto (po obniżeniu jej o ewentualną sumę niedopłat)" - napisano.

Provident poinformuje klientów o możliwości zwrócenia kosztów kredytu

Provident Polska ma również usunąć skutki naruszenia praw konsumentów. Dotyczy to osób, które spłaciły przed terminem pożyczkę w okresie od 16 maja 2016 r. a datą uprawomocnienia się decyzji Prezesa UOKiK.

Sonda
Czy korzystasz z kredytów konsumenckich/pożyczek?

Spółka poinformuje klientów, że mogą wystąpić o zwrot proporcjonalnej części pobranych opłat, a potem odda im pieniądze - wyjaśniono. Provident w związku z wydaną decyzją podjął się również weryfikacji rozliczeń i ewentualnej dopłaty w przypadkach, gdy klient złożył wcześniej reklamację i w efekcie odzyskał jedynie części należnej kwoty.

W komunikacie przypomniano, że Prezes UOKiK wydał już decyzje wobec 22 firm pożyczkowych, które nieprawidłowo rozliczały się z konsumentami po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego. W tym roku oprócz Providenta zobowiązał do zmiany praktyk i usunięcia skutków naruszeń także spółkę Mondeo Polska (dawniej Kreditech Polska). Musi ona powiadomić wszystkich swoich klientów, którzy przed terminem spłacili pożyczki i nie zostali właściwie rozliczeni, o możliwości złożenia reklamacji, a następnie - zwrócić im pieniądze. (PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze