ABC domowego budżetu

2013-11-29 1:00

Nawet jeśli masz niewiele pieniędzy, ale dobrze nimi zadysponujesz, unikniesz problemów finansowych, a nawet możesz zaoszczędzić. Jak to zrobić? Zacznij kontrolować swoje wydatki i stwórz najwłaściwszy dla siebie budżet domowy.

Budżet domowy to zestawienie dochodów i wydatków. Odpowiednie zarządzanie nim pozwoli ci utrzymać finanse w ryzach. Prowadzenie domowej buchalterii pomoże ustalić, na co i ile tak naprawdę wydajesz pieniędzy, a także pozwoli odróżnić wydatki, które musisz ponieść, od tych, które powinieneś ograniczyć, a nawet wyeliminować. Dzięki temu zaczniesz bardziej świadomie i racjonalnie gospodarować pieniędzmi.

Zaplanuj budżet

Podstawą dobrego budżetu jest plan. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga dyscypliny i konsekwencji w działaniu. A teraz do dzieła. Tworząc budżet, możesz skorzystać ze specjalnych programów do analizowania domowego budżetu. Program ostrzeże cię np. w przypadku nagłego zwiększenia wydatków w danej kategorii.

Zacznij od spisania wszystkich dochodów, np. wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta, umowy-zlecenia itp. Pod uwagę weź dochody netto, a więc te, które dostajesz na rękę. Pamiętaj, by nie wpisywać niepewnych źródeł pieniędzy, bo możesz się rozczarować, gdy zawiodą.

Następnie sporządź listę wydatków. To nieco trudniejsze zadanie. Spisywanie ich wymaga dużej skrupulatności. Aby się w tym wszystkim nie pogubić i lepiej kontrolować wydatki, warto je podzielić na trzy kategorie: stałe, zmienne i okazjonalne.

Stałe - to comiesięczne opłaty, a więc pieniądze wydane na: czynsz, energię elektryczną, wodę, ogrzewanie, gaz, telefon, kablówkę, raty kredytów itp. Z nimi absolutnie nie wolno zalegać.

Zmienne - tu umieść koszty, jakie ponosisz na codzienne utrzymanie, w tym jedzenie, ubrania, środki czystości, leki, kosmetyki, benzynę.

Okazjonalne - pieniądze, jakie pochłania rozrywka, np. gazety, książki, bilety do kina, teatru, a także święta, urodziny czy imieniny bliskich, śluby, komunie, sezonowe wyjazdy, remonty bądź zakup mebli czy naprawa samochodu. Takie wydatki pojawiają się nieregularnie, ale musisz je uwzględnić w budżecie i przewidzieć na nie pewne kwoty.

Zrób bilans

Miesięczne zestawienie dochodów i wydatków uzmysłowi ci, jakie masz potrzeby finansowe i jakie możliwości.

W domowych finansach, tak jak i w przedsiębiorstwie, dochody muszą się równoważyć z wydatkami. Jeżeli wydatki rosną, a wpływy za nimi nie nadążają, powstaje dziura budżetowa - wówczas musisz ciąć koszty.

Przyjrzyj się więc uważnie sporządzonemu zestawieniu i zastanów się, które wydatki są rzeczywiście konieczne i muszą pozostać w budżecie, które możesz ograniczyć, a które są zbędne i możesz je skreślić.

Możesz np. zrezygnować z zakupu kolejnego telefonu czy wizyt w restauracjach. Warto też spróbować zmienić swoje kosztowne przyzwyczajenia. Pamiętaj, że nieduże pieniądze wydawane codziennie na drobne przyjemności mogą pod koniec miesiąca urosnąć do całkiem poważnych sum. Zaoszczędzenie choćby minimalnych kwot da ci poczucie, że zaciskając pasa, budujesz sobie lepszą finansową przyszłość.

Kontroluj budżet

Jeżeli chcesz utrzymać kontrolę nad swoimi wydatkami, musisz być systematyczny, dokładny i poświęcić na to trochę czasu. Szybko jednak zauważysz, że jest to bardzo opłacalne. W kolejnych miesiącach staraj się przestrzegać założonego w budżecie planu. Jeśli twoja sytuacja się zmieni, wprowadzaj do budżetu nawet najmniejsze zmiany. Gdy dostaniesz podwyżkę, wprowadź korektę do dochodów, a gdy wydatki wzrosną, zmień zapisy po stronie kosztów. Musisz na bieżąco kontrolować poziom kosztów, a jeśli okaże się, że w rzeczywistości wydajesz więcej niż założyłeś, powinieneś zaplanować swój budżet jeszcze raz.

Kupuj z głową

Możesz zmniejszyć swoje comiesięczne wydatki, jeśli mądrze zaplanujesz zakupy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki temu do twojego koszyka nie będą trafiały niepotrzebne rzeczy, a w portfelu zostanie więcej pieniędzy.
- Zrób listę - zanim wyruszysz na zakupy, koniecznie przygotuj listę sprawunków i trzymaj się jej. Dzięki temu unikniesz zakupu towarów niepotrzebnych, nieprzemyślanych, kupionych pod wpływem impulsu.
- Ustal, ile możesz wydać na zakupy i przygotuj się na taki wydatek (karta lub gotówka).
- Odwiedzaj tańsze sklepy - zrezygnuj z droższych sklepów na rzecz supermarketów czy dyskontów.
- Szukaj niskich cen - porównaj ceny kilku produktów tego samego rodzaju. Może się okazać, że na jednym produkcie oszczędzisz nawet kilka złotych.
- Pytaj o rabaty - jeśli często robisz zakupy w jednym sklepie, zapytaj o program lojalnościowy czy rabaty (np. dla seniorów).
- Kupuj na wyprzedażach, rozglądaj się za specjalnymi ofertami, przecenami, ale kupuj tylko to, co jest ci potrzebne.
- Sprawdzaj ceny - zanim podejdziesz do kasy, sprawdź cenę na czytniku, bo na opakowaniu może być inna niż ta, która wyświetla się przy kasie.
- Nie nabieraj się na sztuczki hipermarketów - sprawdzaj pojemność opakowań, które na oko wydają się identyczne.
- Kupuj duże opakowania.
- Kupuj towary "marki własnej" (sieci handlowe opatrują je swoim własnym logo), bo są one zazwyczaj tańsze.
- Uważaj na promocje - nie zawsze artykuły w zestawie są tańsze od sprzedawanych pojedynczo. Sklepy okresowo podnoszą ceny w celu "przyzwyczajenia" do nich klientów, a następnie powracają do dawnej, planowanej od początku ceny, którą określają jako "promocyjną".
- Nie kupuj pod wpływem reklam.
- Korzystaj z Internetu - ceny niektórych produktów w sklepach internetowych (np. AGD, RTV) mogą być nawet o 30 proc. niższe.
- Porównaj ceny w różnych sklepach czy sieciach handlowych i w Internecie - umożliwiają to strony z porównywarkami. Dzięki temu możesz znaleźć miejsce, gdzie za wybrany towar zapłacisz najmniej - pozwala to na niebagatelne oszczędności.
- Odkładaj wydatki związane z przyjemnościami na koniec miesiąca. Zyskasz czas na przekonanie się, czy rzeczywiście dany produkt lub usługa jest ci potrzebna.
- Na zakupy nie wybieraj się tuż przed obiadem. Badania udowodniły, że głodny kupuje więcej niepotrzebnych produktów.

Pamiętaj! Wydatki nie mogą przekraczać twoich dochodów.

Po co nam konto bankowe?

Paweł Minkina, Związek Banków Polskich:

- Chociaż Polacy coraz chętniej korzystają z usług bankowych to wciąż poziom ubankowienia, a więc procent obywateli posiadających konto bankowe jest jednym z najniższych w Europie. Tymczasem konto bankowe znacznie ułatwia zarządzanie naszym domowym budżetem oraz rozsądne gospodarowanie finansami. Konto bankowe pozwala analizować historię płatności, poprzez konto możemy również oszczędzać. Dużą zaletą konta bankowego jest także bezpieczeństwo zgromadzonych na nim depozytów. Konto bankowe nie jest drogim produktem - a jeśli dobrze poszukamy, prowadzanie rachunku może być nieodpłatne.

Obecnie dostęp do rachunku bankowego jest zdecydowanie łatwiejszy poprzez korzystanie z bankowości internetowej. Posiadacze rachunku bankowego zyskują możliwość regulowania wszelkich płatności i zobowiązań, w przypadku posługiwania się Internetem z każdego miejsca i o każdej porze dnia, z jednoczesną możliwością zaplanowania płatności na przyszłość. Używanie konta do dokonywania płatności pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ opłaty są znacznie niższe niż opłaty na poczcie lub w "okienku" bankowym.

Masz pytania dotyczące tematu?

Napisz do nas:
"Super Express"
ul. Dęblińska 6
04-187 Warszawa
z dopiskiem: Przewodnik Finansowy II
lub e-mail: finanse@se.com.pl

Najnowsze