Koniec ze zwolnieniem ze składek ZUS najbogatszych. 300 tys. osób straci przywileje

i

Autor: Adam Nocoń

Ważna zmiana dla przedsiębiorców w 2018. Jeden przelew do ZUS zamiast czterech

2017-04-07 18:18

W ubiegłym roku Sejm przegłosował zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, które ucieszą przedsiębiorców - a najbardziej tych z małych firm. Od stycznia 2018 r. każdy z nich będzie posiadał indywidualny rachunek bankowy na który będzie przelewał dotychczasowe składki. Dotychczas, aby je opłacić, trzeba było wysłać cztery przelewy do różnych instytucji.

Dotychczas przedsiębiorcy musieli robić oddzielny przelew na rachunek ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Po zmianach zrobią jeden z łączną sumą składek, a ZUS zajmie się jej rozdysponowaniem.

Sprawdź również: Waloryzacja 2018. Waloryzacja rent i emerytur dla najuboższych seniorów [TABELA]

- Ustawa przewiduje także m.in. wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, jeśli chodzi o wydawanie przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami przez zrównanie – pod względem prawnym – zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS - czytamy na rp.pl.

Nowelizacją prawa zajmie się teraz Senat. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, oprócz przepisów dotyczących jednego rachunku, które zaczną obowiązywać już od 1 października 2017, a ZUS będzie miał czas do końca roku na przekazanie nadanych numerów kont płatnikom. Od 1 stycznia 2018 r. składki opłacane będą na jedno konto.

Zobacz również: Składki ZUS 2018. Będą wyższe niż w 2017

Obecnie jest 6,9 mln płatników składek odprowadzanych do ZUS.

 

Źródło: rp.pl

Najnowsze