Waloryzacja 2018. Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur dla najuboższych seniorów [TABELE]

2017-12-29 14:40

Waloryzacja rent i emerytur 2018. Seniorzy z niecierpliwością czekają na informacje o wskaźniku waloryzacji rent i emerytur w tym roku. Coraz więcej wskazuje, że będzie to nawet 3-3,1 proc.! O ile wówczas wzrosłyby świadczenia dla najuboższych emerytów i rencistów? Sprawdź, ile może wynieść waloryzacja rent i emerytur 2018.

Waloryzacja rent i emerytur [TABELA]
- Nasze prognozy dotyczące waloryzacji na poziomie 2,7 proc. mogą być jeszcze zrewidowane. Może ona wynosić nawet 3 proc., ale o tym dowiemy się pod koniec lutego, kiedy będą dane GUS. Cóż, wiem, że nie jest to wciąż dużo, ale w porównaniu z poprzednimi latami to sporo i emeryci mogą w jakimś sensie odetchnąć - zdradziłą "Super Expressowi"  minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Zobacz koniecznie: WALORYZACJA 2018. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur? [TABELA]

1 marca rokrocznie emeryci i renciści otrzymują waloryzację swoich świadczeń. Ile dokładnie wyniesie waloryzacja rent i emerytur - będzie wiadomo dopiero w lutym po opublikowaniu przez ZUS ubiegłorocznych danych dotyczących wzrostu wynagrodzeń i wysokości inflacji. Nie słowa minister Rafalskiej, ale dane ekonomiczne, wskazują, że będzie to wskaźnik w granicach 3-3,1 proc. Jeśli prognozy się sprawdzą, najniższa emerytura w 2018 r. wzrośnie nawet o 30-31 zł. To ciągle bardzo niewielki wzrost i seniorzy mogą go specjalnie nie odczuć, ale i tak różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem - duża.

SPRAWDŹ TABELE Z WALORYZACJĄ W GALERII POD ARTYKUŁEM >>>

W 2017 roku podwyżka wyniosła zaledwie 0,44 proc., ale wtedy mieliśmy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen. To powodowało, że wskaźnik waloryzacji, który decyduje o wysokości podwyżki, był wyjątkowo niski. Przy jego wyliczaniu bierze się bowiem pod uwagę dwa czynniki – wysokość inflacji, czyli średnioroczny wzrost cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym, czyli podwyżki wynagrodzeń po odjęciu inflacji.

Sprawdź też: Będzie specjalny dodatek dla osób, które nie pójdą na emeryturę?

Senior otrzymujący najniższą emeryturę (1000 zł brutto, czyli 854 zł na rękę) może liczyć w marcu 2018 roku na podwyżkę w wysokości 21,57 zł, jeśli waloryzacja wyniesie 2,7 proc., a 25,21 zł – jeśli wskaźnik waloryzacji będzie na poziomie 3,1 proc. Natomiast osoba, której ZUS wypłaca średnią emeryturę (ok. 2100 zł brutto, czyli ok. 1700 zł na rękę) dostanie ok. 45 zł więcej niż do tej pory – przy wskaźniku 2,7 proc. lub 52,24 zł przy wskaźniku 3,1 proc.

Jak rząd wyliczył przyszłoroczną waloryzację?
Przyjęto następujące założenia:
* prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 r. na poziomie 2,1 proc.
* prognozowany realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2017 r. wyniesie 3 proc.
* 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w 2017 r. - 0,6 proc.
W ten sposób prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2018 r. kształtuje się na poziomie 2,7 proc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze